Kanada otwiera w ambasadzie na Filipinach nowe centrum procesowania wniosków wizowych. Ma to na celu zwiększenie imigracji przez następnych kilka lat, zgodnie z rządowym planem, powiedział minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa, Sean Fraser. Podkreślił, że Kanada zamierza przyjmować rekordową liczbę imigrantów, by gospodarka mogła dalej się rozwijać. Obecnie zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego są braki siły roboczej i zmiany demograficzne.

Według planu, jeśli cele imigracyjne zostaną osiągnięte, w 2023 roku liczba stałych rezydentów ma się zwiększyć o 465 000, w 2024 o 485 000, a w 2025 o 500 000.

W zeszłym roku Kanada odnotowała rekordową liczbę imigrantów. Po latach pandemii znacznie wydłużył się czas oczekiwania na decyzję urzędu imigracyjnego. W przypadku 1,3 miliona wniosków czas ten był dłuższy niż standardowy przyjęty. Tak było w lipcu 2022 roku. Immigration Refugees and Citizenship Canada (IRCC) twierdzi, że do tej pory liczbę aplikacji oczekujących na rozpatrzenie udało się zmniejszyć o połowę. Na koniec listopada 2022 roku IRCC podało, że rozpatrzyło 4,8 mln aplikacji, czyli prawie dwa razy więcej niż w tym samym czasie w 2021 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W nowym centrum rozpatrywania wniosków w stolicy Filipin, Manili, będzie pracować 37 osób. Mają realizować „rządową strategię indopacyficzną”.

Według rządowych danych w Kanadzie mieszka 960 000 osób pochodzących z Filipin.