Bank Kanady (BoC) podwyższył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych — pół punktu procentowego — do 1 procenta i 13 kwietnia ogłosił zakończenie  programu skupu obligacji rządowych. prowadzonych w ramach luzowania gotówkowego

Oba posunięcia były   oczekiwane, ponieważ kanadyjska gospodarka rozgrzała się do czerwoności. BoC od 2000 r. nie podnosił stóp o 50 punktów bazowych za jednym razem.

Oznaki przegrzania kanadyjskiej gospodarki to 5,7 proc. rocznej stopy inflacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bank centralny zrewidował swoje perspektywy inflacyjne wyżej w porównaniu z ostatnim zestawem prognoz kwartalnych  stwierdzając  że rewizje w górę „są przede wszystkim związane z konsekwencjami inwazji na Ukrainę i zaostrzenia zakłóceń dostaw”.

Projekcja inflacji została zrewidowana w górę o 1,1 pkt. proc. do 5,3 proc. w 2022 r. io 0,5 pkt. proc. do 2,8 proc. w 2023 r. w stosunku do prognoz styczniowych. Obecnie przewiduje się, że roczna inflacja powróci do celu   2 procent w 2024 r.

BoC zauważył, że w lutym inflacja towarów osiągnęła 7,6 procent — dwukrotnie więcej niż inflacja usług. Bank stwierdził, że ceny towarów są kształtowane głównie przez determinanty globalne, takie jak ceny ropy, podczas gdy ceny usług w większym stopniu kształtują się na poziomie krajowym.

Bank centralny ostrzegał również przed rosnącym ryzykiem utrwalenia się oczekiwań na wyższą inflację. Oczekiwania inflacyjne są kluczowym czynnikiem przyszłej inflacji.

Oczekuje się, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 4,25 procent, po czym spadnie do nadal solidnego 3,25 procent w 2023 roku.