Będziemy obchodzić 80. rocznicę rzezi wołyńskiej w lipcu, niezależnie od tego, jak dzisiaj te relacje polsko-ukraińskie wyglądają. Żadnego koniunkturalizmu nie będzie. Musimy w tej sprawie bić się o prawdę. Prawda jest taka, że to było ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich – mówi w piątek sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury został zapytany w piątek w Studiu PAP o to, czy Ukraińcy przeproszą za Wołyń i jak będą wyglądały obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej w kontekście wojny na Ukrainie.

“Tutaj trzeba cierpliwości. Ukraina zaczyna przepraszać. Przypomnę, że mieliśmy już w zeszłym roku bezprecedensową sytuację, w której ambasador Ukrainy w Polsce razem z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, tutaj w Warszawie, pod pomnikiem upamiętniającym rzeź wołyńską złożył swój wieniec, skłonił głowę i się pomodlił” – powiedział Sellin.

“Tutaj trzeba cierpliwości. Ukraina zaczyna przepraszać. Przypomnę, że mieliśmy już w zeszłym roku bezprecedensową sytuację, w której ambasador Ukrainy w Polsce razem z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, tutaj w Warszawie, pod pomnikiem upamiętniającym rzeź wołyńską złożył swój wieniec, skłonił głowę i się pomodlił” – powiedział Sellin i dodał, że “również Wołodymyr Zelenski w tej sprawie się wypowiedział, oddając hołd czy cześć ofiarom rzezi wołyńskiej”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według wiceministra są też gesty ze strony Ukrainy “na przykład odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich, które mniej więcej w tym samym czasie się dokonało”.

“Ta refleksja dojrzewa. Musimy być w tej sprawie cierpliwi, bić się o prawdę, dopominać się prawdy. Prawda jest taka, że to było ludobójstwo, ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich. I mimo tego, że dzisiaj mamy zupełnie inne relacje, przyjacielskie, i razem bronimy się przed agresją rosyjską, to trudnych kartach naszej wspólnej przeszłości zapominać nie powinniśmy” – podkreślił.

“Będziemy obchodzić tę 80. rocznicę rzezi wołyńskiej w lipcu, niezależnie od tego, jak dzisiaj te relacje polsko-ukraińskie wyglądają. Żadnego koniunkturalizmu nie będzie. Ale musimy też patrzeć w przyszłość, żeby móc spokojnie prowadzić dialog z Ukraińcami o tych rozliczeniach z przeszłości, o tym, żeby wreszcie uznali, że to było ludobójstwo” – podsumował Sellin.(PAP)

Autorka: Anna Nartowska, Agnieszka Gorczyca

an/ ag/ dki/