Kanadyjskie i amerykańskie odrzutowce przechwyciły dwa rosyjskie samoloty zwiadowcze Tu-142 które weszły w strefę identyfikacji lotniczej Alaski w poniedziałek, 9 marca.
Dwa rosyjskie samoloty rozpoznawcze Tupolew Tu-142 weszły na tak zwaną Alaskan Air Defence Identification Zone – obszar międzynarodowej przestrzeni powietrznej otaczający  przestrzeń powietrzną Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie identyfikowane są zagraniczne samoloty wojskowe i zazwyczaj spotykają się z widoczną reakcją .

Samoloty NORAD przechwyciły rosyjskie samoloty i eskortowały je – po jednym z każdej strony Tu-142 – przez około cztery godziny, dopóki samoloty nie opuściły strefy identyfikacyjnej w kierunku Rosji.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rosyjskie turbośmigłowce dotarły do ​​wybrzeża Alaski – na około 50 mil morskich; nie weszły do kanadyjskiej ani amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

Podobne sondowania nai reakcje lotnicze na północy były prowadzone przez dziesięciolecia podczas zimnej wojny między Związkiem Radzieckim a Zachodem po drugiej wojnie światowej, kiedy loty bombowców nuklearnych i patrole powietrzne odbywały się codziennie.

W 2007 r. Rosja wznowiła loty zwiadowcze w związku z rosnącymi napięciami między USA a USA

Strefy identyfikacji obrony powietrznej nie są formalnie uznawane przez traktaty międzynarodowe, ale są wykorzystywane przez wiele krajów, w tym Kanadę. Zapewniają bufor, trochę oddechu, który pozwala krajom reagować na zbliżające się potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak zagraniczne samoloty wojskowe.