Samochody skonfiskowane pijanym kierowcom na Łotwie są wysyłane na Ukrainę w ramach nowego programu mającego na celu pomoc tamtejszym działaniom wojennym.

Osiem skonfiskowanych pojazdów zabrał w środę samochód ciężarowy w stolicy Rydze i wkrótce ma przekroczyć granicę. Jest to pierwszy konwój wysłany w ramach planu zatwierdzonego przez łotewski parlament w zeszłym miesiącu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pod koniec zeszłego roku Łotwa zmieniła prawo, dzięki czemu kierowcy, u których przekroczono trzykrotność dozwolonego limitu, mogli stracić swój pojazd.

Według publicznego nadawcy LSM Łotwa ma jeden z najgorszych wskaźników prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w Europie, z szacunkową liczbą 3500 przypadków rocznie.

Zmiana prawa doprowadziła do gwałtownego wzrostu konfiskat, które w ciągu kilku tygodni wypełniły   państwowe parkingi na Łotwie.

W rezultacie władze zobowiązały się przekazywać dwa tuziny samochodów tygodniowo Twitter Convoy, łotewskiej organizacji charytatywnej, która wysyła darowane pojazdy na Ukrainę.

za BBC