Rząd federalny uruchomił konsultacje społeczne w sprawie uruchomienia rejestru podmiotów prowadzących działalność w Kanadzie na zlecenie obcych władz. Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino powiedział, że rząd chce zaangażować wszystkich obywateli i włączyć ich w dyskusję odnośnie zewnętrznych wpływów na kanadyjskie instytucje. Poza tym Ottawa zastanawia się nad rozszerzeniem uprawnień władz legislacyjnych, by mogły reagować na zewnętrzne próby manipulacji, ingerencji w procesy demokratyczne i czynności wykraczające poza działania dyplomatyczne.

Proponowany rejestr ma zapewniać transparentność i wskazywać na odpowiedzialność osób pracujących na zlecenie obcych rządów. Państwa podejmujące działania w Kanadzie musiałyby o tym informować.

Aby wyrazić swoją opinię, należy wypełnić formularz umieszczony na stronie departamentu ds. bezpieczeństwa publicznego. Formularz będzie aktywny do 9 maja. Później rząd przystąpi do formułowania ustawy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z ankiety przeprowadzonej w grudniu przez Nanos Research wynika, że prawie 90 proc. Kanadyjczyków popiera utworzenie rejestru agentów zagranicznych. Przeciwnych jest około 7 proc.

Stany Zjednoczone prowadzą taki rejestr od lat 80. Australia wprowadziła Foreign Influence Transparency Scheme w 2018 roku.