Osoby ubiegające się o azyl przekraczające nielegalnie granicę USA-Kanada przez Roxham Road nadwerężają zasoby w Quebecu i Ontario, ale rządy BC i Alberty twierdzą, że obecnie nie planują przyjęcia żadnego z nich.

Burmistrz Niagara Falls, ON, stwierdził, że służby jego miasta są przeciążone po przyjęciu prawie 3000 relokowanych osób ubiegających się o azyl, którzy mieszkają w pokojach hotelowych opłacanych przez rząd federalny.

Ponadto, według Immigration, Refugees and Citizenship Canada, 702 osoby ubiegające się o azyl zostały przewiezione autobusami z Quebecu do Ottawy, 618 do Windsor w Ontario i 1396 do Kornwalii w Ontario. Rozpoczęły się też transfery do Prowincji Atlantyckich – 63 osób ubiegających się o azyl przebywa obecnie  w Nowej Szkocji, a 30 w Fredericton w Nowym Brunszwiku.

Osoby ubiegające się o azyl zostały przetransportowane do Ontario i Kanady Atlantyckiej po tym, jak premier Quebecu François Legault powiedział premierowi Justinowi Trudeau, że jego prowincja nie może już wspierać przekraczania granicy.

Quebec wydaje 20 milionów dolarów miesięcznie na świadczenia socjalne dla osób ubiegających się o azyl. W roku 2022 prawie 38 000 osób ubiegających się o azyl otrzymywało czeki socjalne z prowincji Quebec.

Społeczności przyjmujące osoby przekraczające granicę na Roxham Road mają nadmiernie obciążone banki żywności, szkoły, szpitale i inne usługi socjalne.

Garrett Koehler, sekretarz prasowy Alberty ds. handlu i wielokulturowości, powiedział: „Decyzje dotyczące przyjmowania wniosków o azyl leżą wyłącznie w gestii rządu federalnego, a Alberta nie ma obecnie żadnych uzgodnień ani umów z rządem federalnym, które ułatwiłyby osobom, które przekroczyły nieoficjalne przejścia graniczne są transport do Alberty”.

Jeśli chodzi o Kolumbię Brytyjską, rzecznik Ministerstwa Spraw Miejskich stwierdził: „Prowincja nie jest świadoma przenoszenia osób ubiegających się o azyl z Roxham Road do BC”

Rząd federalny oraz rządy Saskatchewan i Manitoby nie potwierdziły, czy osoby ubiegające się o azyl zostaną przeniesione do Saskatchewan lub Manitoby.

Tylko w styczniu 2023 r. RCMP przechwyciła 4875 osób na nielegalnych przejściach granicznych w Quebecu – większość, jeśli nie wszystkie, na Roxham Road.

Granicę amerykańsko-meksykańską codziennie przekraczają tysiące Latynosów, z których niektórzy docierają do granicy Nowy Jork-Quebec i przekraczają ją na Roxham Road, aby skorzystać z luki w Umowie o Bezpiecznym Państwie Trzecim. Osoby te są aresztowane po wjeździe do Kanady w nielegalnym punkcie wjazdu, ale szybko zwalniane, gdy oświadczą, że ubiegają się o azyl, po czym są transportowane do tymczasowego miejsca zakwaterowania i otrzymują pomoc w pokryciu kosztów utrzymania i załatwieniu formalności.

za The True North