Celem ofensywy dyplomatycznej prowadzonej razem z prezydentem i ministrem spraw zagranicznych jest uświadamianie w różnych zakątkach świata, co dzieje się w naszym regionie – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniami z premierami Łotwy i Islandii.

Na wtorkowej konferencji prasowej premier został zapytany o trwającą “ofensywę dyplomatyczną” i planowane spotkania z premierami Łotwy i Islandii.

“Razem z prezydentem Andrzejem Duda i ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, który jest w Korei Południowej, a wkrótce będzie w Wietnamie, prowadzimy ofensywę, które ma na celu uświadamianie w różnych zakątkach świata, co dzieje się tutaj, w naszym regionie, na czym polega charakter barbarzyńskiej agresji rosyjskiej i dlaczego od tego, jak zareagujemy na tę agresję dużo zależy” – odpowiedział premier.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dodał, że od tej reakcji “zależy bezpieczeństwo i stabilność nie tylko Polski, ale całej Europy”. “Oczywiście, Łotwie nie trzeba tego tłumaczyć, ale już odleglejszym krajom potrzebne jest wyjaśnianie tego” – dodał Morawiecki.

“Przy okazji zawsze też toczy się dyskusja na temat stabilizacji cen energii, jak do tego doprowadzić, jak zmniejszać poziom inflacji – wszystkie ważne dla polskich obywateli tematy gospodarcze, które o tyle skuteczniej będziemy mogli zaadresować, o ile będziemy działać w sposób skoordynowany na rynkach międzynarodowych” – powiedział premier.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorek, że w środę szef rządu spotka się z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem. Głównym tematem spotkania będą kwestie bezpieczeństwa.

“Nasze kraje mają podobną perspektywę – między innymi na bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej. Zarówno Polska jak i Łotwa bardzo aktywnie wspierają Ukrainę. Wiemy, że tylko w ten sposób możemy zapewnić bezpieczną przyszłość dla naszego regionu. Łotwa – tak jak Polska – działa na rzecz pomocy Ukrainy. Dotychczasowe łotewskie wsparcie to między innymi śmigłowce, drony, haubice, generatory i samochody” – podał rzecznik rząd Piotr Müller.

Podkreślił, że Polska i Łotwa współpracują w ramach NATO – polscy piloci są częścią rotacyjnej grupy sił powietrznych Sojuszu, które monitorują przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi.

Również w środę premier Morawiecki spotka się w Warszawie z premier Islandii Katrin Jakobsdottir – będą rozmawiali m.in. o współpracy gospodarczej oraz o Polakach mieszkających na Islandii. “Polacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców mieszkających na Islandii (ponad 23 tys. z ogólnej liczby 50 tys. imigrantów) i przyczyniają się do tworzenia nowych możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami” – napisano w komunikacie CIR. Rozmowy mają dotyczyć również wsparcia Ukrainy i współpracy w ramach NATO.