Niedzielski apeluje do Polonii o pomoc w leczeniu ukraińskich cywilów i wojskowych

Wśród tematów spotkań ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Kanadzie znalazła się pomoc medyczna dla Ukrainy oraz możliwa współpraca w dziedzinie publicznej służby zdrowia. Musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu stwierdził minister. Minister Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że zasady pomocy medycznej udzielanej ukraińskim obywatelom zmieniły się ze względu na działania rosyjskie.

– Przywieźć pacjentów, a nie wysyłać personel – podkreślił szef polskiego MZ, odpowiadając na pytania przedstawicieli Polonii podczas zdalnego spotkania. – Musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu – powiedział polski minister zdrowia podczas spotkania w niedzielę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zwrócił uwagę, że zasady pomocy medycznej udzielanej ukraińskim cywilom i wojskowym musiały się zmienić z tego względu, że Rosjanie zadali na początku wojny olbrzymie straty ukraińskiemu pogotowiu medycznemu, niszcząc m.in. śmigłowce.
– Przywieźć pacjentów, a nie wysyłać personel – podkreślił Niedzielski, odpowiadając na pytania przedstawicieli Polonii. Model pomocy medycznej dla Ukrainy zakłada obecnie, że za ewakuację z pola bitwy odpowiada wojsko i dopiero po znalezieniu się na bezpiecznym terenie pacjentów przejmują służby medyczne. Stąd np. wykorzystanie pociągów medycznych, z których każdy przywozi do Polski kilkudziesięciu pacjentów, często z osobami towarzyszącymi. Niedzielski zwrócił też uwagę na współpracę krajów europejskich w sprawie pomocy szpitalnej dla przybywających do Polski pacjentów z Ukrainy i możliwość przewożenia pacjentów do szpitali w innych krajach UE.
Dwa tygodnie temu rząd Kanady poinformował, że wojskowi ratownicy medyczni będą w Polsce uczyć ukraińskich żołnierzy zasad pomocy na polu walki. Chodzi o przekazanie umiejętności niezbędnych do skutecznego ratowania życia w sytuacji pola walki. Każda seria szkoleń ma trwać około miesiąca. Wcześniej do Polski pojechali także kanadyjscy medyczni wolontariusze, łącznie ponad sto osób, którzy pomagali w trzech punktach ukraińskim uchodźcom. Od jesieni ub.r. wykonują w szpitalu w Czeladzi także m.in. operacje plastyczne i rekonstrukcyjne dla pacjentów z Ukrainy.
M.in. właśnie o możliwej dalszej współpracy Polski z Kanadą na rzecz pomocy Ukrainie Niedzielski rozmawiał w poniedziałek z ministrem zdrowia Kanady Jean-Yves Duclos. Rozmowy dotyczyły współpracy publicznej służby zdrowia i wymiany doświadczeń, np. w kwestii usług telefonicznych i zdalnych.
Niedzielski przebywał w Kanadzie z grupą szefów agencji działających w obszarze służby zdrowia, a polsko-kanadyjskie rozmowy dotyczyły zachęt do bezpośredniej współpracy szpitali i ośrodków badawczych.