Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek, że złożyło protest do najwyższego kanadyjskiego dyplomaty w Moskwie w związku z komentarzami minister spraw zagranicznych Melanie Joly na temat „zmiany władzy” w Rosji.
Ministerstwo poinformowało, że w poniedziałek wezwało kanadyjskiego charge d’affaires Briana Ebela by stwierdzić, że komentarze Joly są nie do przyjęcia.
Kanadyjskie media zacytowały Joly, która powiedziała na konferencji prasowej 10 marca: „Widzimy, jak bardzo izolujemy teraz rosyjski reżim – musimy to robić ekonomicznie, politycznie i dyplomatycznie – i jakie są skutki także na społeczeństwo i na ile widzimy potencjał ewentualnej zmiany reżimu w Rosji”.
Moskwa potępiła w oświadczeniu „rusofobiczny atak” i stwierdziła, że będzie to miało poważne konsekwencje dla stosunków. Rosja zastrzegła sobie prawo do podjęcia „odpowiednich środków zaradczych” w zależności od dalszych kroków Ottawy.
W piątek Kanada z zadowoleniem przyjęła decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazów aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i jego komisarza ds. dzieci w związku z deportacją ukraińskich dzieci do Rosji od początku wojny.