Radio-Canada podało , że rząd Trudeau osiągnął porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie nielegalnej migracji, które pozwoli Ottawie zamknąć nielegalne przejście Roxham Road na granicy kanadyjsko-amerykańskiej.

W ramach umowy Kanada stworzy nowy program dla uchodźców dla 15 000 migrantów z Ameryki Południowej i Środkowej, poinformowali media anonimowi urzędnicy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według doniesień negocjacje w sprawie nowej umowy granicznej między USA a Kanadą od miesięcy tkwiły w martwym punkcie. Urzędnicy amerykańscy podobno nie chcieli przerobić umowy, ponieważ kraj borykał się z własnym kryzysem migracyjnym na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Roxham Road znajduje się na granicy Quebec-Nowy Jork, około 50 km na południe od Montrealu.  Zarówno przywódca konserwatystów Pierre Poilievre, jak i premier Quebecu François Legault wezwali do zamknięcia nielegalnego przejścia granicznego po gwałtownym wzroście liczby osób ubiegających się o azyl w tym roku. Legault powiedział, że liczba osób ubiegających się o azyl nadwyrężyła służby socjalne w jego prowincji.

Według danych rządowych prawie dwie trzecie wniosków o azyl w Kanadzie w 2022 r. złożono w Quebecu. Prawie 40 000 osób ubiegających się o azyl przekroczyło w tym roku granicę z Roxham Road. Migranci pochodzili głównie z Haiti, Turcji, Kolumbii, Chile, Pakistanu i Wenezueli.

Trudeau powiedział w zeszłym miesiącu , że jedynym sposobem na zamknięcie Roxham jest renegocjacja umowy o bezpiecznym państwie trzecim. Ale ambasador Stanów Zjednoczonych David Cohen powiedział, że niewiele by to pomogło w walce z nielegalną migracją.

Umowa o bezpiecznych krajach trzecich uniemożliwia ludziom ubieganie się o azyl w Kanadzie, jeśli wjeżdżają do Kanady ze Stanów Zjednoczonych na oficjalnym lądowym przejściu granicznym. Chodzi o to, aby osoby ubiegające się o azyl składały wniosek w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego mogą dotrzeć. Umowa weszła w życie w 2004 roku.

Apelacje osób ubiegających się o azyl nadal mogą zostać rozpatrzone w Kanadzie, jeśli wejdą na nieoficjalne przejście, takie jak Roxham.

Nowa umowa USA-Kanada może szybko wejść w życie, ponieważ nie wymaga zgody Kongresu USA.