Burmistrz Niagara Falls, Jim Diodati,  spotykał się w czwartek z rządem federalnym, aby omówić możliwe ograniczenie liczby pokoi hotelowych, które mają być wykorzystywane do zakwaterowania osób ubiegających się o azyl w mieście wskazując  na zapotrzebowanie na pokoje w miarę zbliżania się sezonu turystycznego.

Według burmistrza w mieście jest obecnie od 1500 do 2000 pokoi hotelowych, w których mieszkają rodziny ubiegające się o azyl.

Diodati powiedział, że powiedziano mu, że liczba pokoi hotelowych dla osób ubiegających się o azyl sama się zmniejszy, ale tak się jeszcze nie stało.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Diodati uważa, że jeśli limit zostanie wprowadzony, rząd federalny prawdopodobnie przeniesie osoby ubiegające się o azyl do wschodnich i zachodnich prowincji w ramach tego, co nazwał „podejściem Team Canada”.

W zeszłym roku aż 39 000 osób ubiegających się o azyl przedostało się do Quebecu przez Roxam Road , na południe od Montrealu,  Wielu ubiegających się o azyl w Quebecu zostało przewiezionych autobusami do  Niagary, Windsoru i Cornwall.

W poniedziałek burmistrz Windsor Drew Dilkens ogłosił, że rząd federalny ograniczy liczbę pokoi hotelowych dla osób ubiegających się o azyl do 500. Mike Morency, który prowadzi program wsparcia w Windsorze dla osób ubiegających się o status uchodźcy, powiedział, że osoby ubiegające się o azyl stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami i wymagają dodatkowego wsparcia, aby dostosować się do życia w Kanadzie i opuścić pokoje. „Ci ludzie nie mają nawet złożonych wniosków o status uchodźcy”. Wiele osób ubiegających się o status uchodźcy potrzebuje pomocy w złożeniu dokumentów, uczestnictwie w przesłuchaniach i spotkaniach z radcą prawnym – które są czasochłonne.

Diodati poinformował, że władze miejskie starają się, aby osoby ubiegające się o status uchodźcy otrzymały pozwolenia na pracę, aby pomóc im odejść od życia w hotelach ale dla wielu jest to bardzo trudne. Tymczasem miasto spodziewa się 14 milionów turystów w tym sezonie.