Bestsellerowy autor i komentator Jordan Peterson przedstawił swoją opinię w sprawie globalnej reakcji na COVID-19 w nagranym wcześniej przemówieniu dla National Citizen’s Enquiry (NCI), argumentując, że z powodu  skopiowania strategii pandemicznej chińskiego rządu zostały wyrządzone „nieopisane szkody gospodarcze”.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„W naszym spanikowanym idiotyzmie skopiowaliśmy jedno z najbardziej autorytarnych społeczeństw, jakie kiedykolwiek istniały na planecie, rządzone przez Komunistyczną Partię Chin” – powiedział Peterson. „Biorąc wszystko pod uwagę, powinniśmy się naprawdę wstydzić”.

NCI, „inicjatywa kierowana przez obywateli i finansowana przez obywateli”, prowadzi obecnie przesłuchania w różnych miejscach, aby zbadać, w jaki sposób środki związane z pandemią wpłynęły na zdrowie Kanadyjczyków, podstawowe prawa i wolności, dobrobyt społeczny i gospodarczy.

Psycholog i emerytowany profesor Uniwersytetu w Toronto od dawna krytycznie odnosił się do reakcji rządu kanadyjskiego na COVID-19.

W swoim zeznaniu przed NCI, które zostało pokazane podczas pierwszej serii przesłuchań w Truro w Nowej Szkocji 18 marca, powiedział, że rządy zawiesiły podstawowe prawa obywateli, w tym prawo do podróżowania, wolność zrzeszania się, prawo do wolności słowa i prawo do integralności cielesnej, „a nie ma prawie bardziej fundamentalnego prawa niż to” ostatnie.

Peterson powiedział, że w obliczu COVID, „nieznanego zagrożenia o nieokreślonej skali”, rządy na całym świecie wykorzystały panikę, aby usprawiedliwić „narzucenie tyranii wzorowanej na  autorytarnym państwie, kierowanym przez Komunistyczną Partię Chin”.

Wkrótce po pierwszym wykryciu COVID-19 w chińskim mieście Wuhan, KPCh wprowadziła politykę ścisłych blokad, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Następnie reżim przyjął strategię pandemiczną „COVID Zero”, która obejmowała próbę całkowitego wyeliminowania wirusa poprzez blokady, testy i śledzenie kontaktów.

Podczas gdy inne kraje nie przyjęły całej chińskiej strategii COVID Zero, wprowadziły również szereg blokad, próbując zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Od tego czasu stwierdzono, że blokady są związane z licznymi szkodami, w tym  w zakresie zdrowia psychicznego , wyższymi wskaźnikami samobójstw i zwiększoną liczbą zgonów z powodu opuszczonych wizyt lekarskich.

„Mieliśmy kryzys nowej choroby. Wprowadziliśmy niezwykle restrykcyjną politykę, aby hipotetycznie sobie z tym poradzić” – powiedział Peterson. „Kłamaliśmy, że ta polityka była uzasadniona przez naukę. Dokonaliśmy nieopisanego spustoszenia gospodarczego w naszym społeczeństwie, zaszkodziliśmy szansom edukacyjnym dzieci i nie zwróciliśmy uwagi na fakt, że reakcja na kryzys może być gorsza niż sam kryzys”.

„Następnie manipulowaliśmy opinią publiczną w najbardziej skandaliczny sposób, wykorzystując zmowę między korporacjami – głównie przemysłem farmaceutycznym – rządami i mediami, które zmówiły się, aby wykorzystać strach do narzucenia tyranii” – powiedział.

Peterson powiedział, że środki ochrony zdrowia publicznego związane z COVID spowodowały „nieopisane szkody ekonomiczne” w globalnych łańcuchach dostaw, podniosły ceny żywności i energii oraz zniszczyły wiarę ludzi w naukę na „co najmniej pokolenie lub dłużej”.

Zwrócił uwagę, że szwedzka polityka pandemiczna, która nie obejmowała blokad ani obowiązkowego maskowania, spowodowała, że ​​kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników śmiertelności w Europie.

Peterson argumentował również, że politycy „kłamali w żywe oczy” na temat użyteczności masek, a także „ominęli proces naukowy” podczas zatwierdzania szczepionek przeciwko COVID-19.

„Zapłaciliśmy za to dużą cenę i na pewno nie skończyliśmy jeszcze płacić” – powiedział.

Peterson zasugerował, że gdyby rządy nie zrobiły „całkowicie nic” w obliczu pandemii, „sprawy potoczyłyby się lepiej”.