Stany Zjednoczone i Kanada poinformowały w piątek, że będą współpracować w celu stworzenia dwustronnego korytarza produkcji półprzewodników, ponieważ International Business Machines zasygnalizował zamiar ekspansji w Kanadzie.

Wiadomość nadeszła, gdy prezydent USA Joe Biden, który odwiedza Kanadę, złożył wspólne zobowiązanie z premierem Kanady Justinem Trudeau, że przeciwstawią się autorytarnym reżimom, częściowo poprzez zmniejszenie ich zależności od innych krajów w zakresie krytycznych minerałów i półprzewodników.

Rząd Kanady wyda 250 mln CAD (181,94 mln USD) na krajowy przemysł półprzewodników, aby pobudzić badania, rozwój i produkcję, podało biuro premiera w oświadczeniu.

We wspólnym oświadczeniu obaj przywódcy powiedzieli, że IBM dokona „znaczących inwestycji w rozwój nowych i rozszerzonych możliwości  w swoim zakładzie w Bromont (w Quebecu) w ramach ustaleń”.

IBM prowadzi badania i produkcję półprzewodników w północnej części stanu Nowy Jork. W zeszłym roku firma poinformowała, że ​​planuje zainwestować 20 miliardów dolarów w nowojorski region Hudson Valley, niegdyś potęgę produkcyjną, w ciągu następnej dekady, aby produkować i rozwijać półprzewodniki, technologię mainframe, sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe.