Moskwa. 25 marca. Za INTERFAX.RU Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko od dawna podnosi kwestię możliwości rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium swojego kraju, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Zarubinem dla programu “Moskwa. Kreml. Putin”, którego fragment został wyemitowany w sobotę na kanale telewizyjnym “Rosja 24” (VGTRK).

Rosyjski przywódca powiedział, że 10 samolotów zdolnych do przenoszenia taktycznej broni jądrowej zostało już rozmieszczonych na terytorium republiki.

Aleksander Grigoriewicz (Łukaszenka – przyp.red.) ma rację, mówi: no, słuchaj, jesteśmy twoimi najbliższymi sojusznikami. Dlaczego Amerykanie robią to swoim sojusznikom, rozmieszczają  na ich terytorium, przy okazji uczą swoje załogi, swoich pilotów, jak używać tego typu broń, jeśli to konieczne” – podkreślił prezydent Rosji.

„Uzgodniliśmy, że zrobimy to samo – podkreślam, nie naruszając naszych zobowiązań, nie naruszając naszych międzynarodowych zobowiązań w zakresie nierozprzestrzeniania broni jądrowej, pomogliśmy już naszym białoruskim kolegom i wyposażyliśmy ich samoloty, samoloty Sił Powietrznych Białorusi. 10 samolotów jest gotowych do użycia tego typu broni ” – powiedział Putin.

Ponadto prezydent Federacji Rosyjskiej poinformował, że Rosja przekazała Białorusi system rakietowy Iskander . “Może być on  również nośnikiem (taktycznej broni jądrowej). Od 3 kwietnia rozpoczniemy szkolenie załóg, a 1 lipca zakończymy budowę specjalnego magazynu taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi — powiedział Putin.

Jednocześnie Putin wyjaśnił, że Rosja nie przekazuje Białorusi taktycznej broni jądrowej. “W zasadzie robimy wszystko, co oni (Stany Zjednoczone) robią od dziesięcioleci. Mają (taktyczną broń jądrową) w niektórych krajach i przygotowują lotniskowce i przygotowują własne załogi” – powiedział rosyjski prezydent.

Putin przypomniał, że Stany Zjednoczone „już dawno rozmieściły swoją taktyczną broń nuklearną na terytorium swoich sojuszniczych krajów, krajów NATO, w Europie, w sześciu państwach. Jeśli dobrze pamiętam, są to Niemcy, Turcja, Holandia, Belgia, Włochy i Grecja. – stwierdził.