Kanadyjczycy prawdopodobnie nie będą się śmiać w prima aprilis po tym, jak usłyszą, że dwa główne podatki idą w górę, podczas gdy w tym samym czasie posłowie dostają zaplanowaną podwyżkę płac. Posłowie otrzymają od podatników podwyżkę płac – 5100 dol. dla posłów z tylnej ławy po i 10 200 dol. dodatkowo dla premiera. Jeśli chodzi o zwykłych Kanadyjczyków, to będą musieli płacić więcej podatków od emisji dwutlenku węgla i jedną z największych podwyżek podatku od sprzedaży napojów alkoholowych. „Żart dotyczy podatników, ponieważ parlamentarzyści wyciągają więcej pieniędzy z kieszeni Kanadyjczyków tego samego dnia, w którym otrzymują wyższe wynagrodzenie” – uważa dyrektor federalny Kanadyjskiej Federacji Podatników Franco Terrazzano. Chociaż posłowie z powodzeniem przegłosowali w marcu rezolucję, wzywając rząd federalny do anulowania podatku alkoholowego od piwa, wina i napojów spirytusowych, rząd i tak zdecydował się kontynuować legislację.
Kanadyjczycy mogą w tym roku zapłacić dodatkowe 710 dolarów podatku od emisji dwutlenku węgla. „Kanadyjczycy zmagają się z wyższymi kosztami benzyny i artykułów spożywczych, więc posłowie mogliby przynajmniej anulować ten okrutny primaaprilisowy żart, wstrzymując podwyżki własnych płac i likwidując podwyżki podatków” – powiedział Terrazzano. Krajowa cena emisji dwutlenku węgla w Kanadzie wzrosła z 50 dol. za tonę emisji do 65 dol. Ottawa tłumaczy jednak, że miliony gospodarstw domowych otrzymują dopłaty w celu zrekompensowania tego podatku. Cena emisji Co2 wzrasta co roku o 10 dol.. W tym roku, w ramach “wzmocnionego” planu klimatycznego rządu federalnego, wzrośnie o 15 dolarów. Ponieważ ceny emisji dwutlenku węgla różnią się w zależności od prowincji i terytorium, nie wszyscy odczują wpływ tego wzrostu w ten sam sposób.
Podwyżka spowoduje dodanie dodatkowych trzech centów za litr benzyny dla Kanadyjczyków mieszkających w Ontario i w prowincjach Preryjnych. Federacja Ochrony Podatników szacuje, że po podwyżce całkowity wpływ cen emisji dwutlenku węgla wyniesie 14 centów za litr benzyny, 12 centów za metr sześcienny gazu ziemnego i 17 centów za litr oleju napędowego. Minister środowiska Steven Guilbeault zapewnia, że większość rodzin mieszkających w prowincjach, w których obowiązuje federalna opłata paliwowa, otrzyma „więcej pieniędzy z powrotem niż płaci”, choć gospodarstwa domowe o wyższych dochodach zapłacą więcej.
„Ludzie tacy jak ja, którzy są w lepszej sytuacji… będziemy płacić więcej – tak zaprojektowano system” – powiedział Guilbeault dla CBC News. Według danych Finance Canada czteroosobowa rodzina otrzyma co kwartał w ramach programu Climate Incentive Action Payments rozpoczynającego się w tym miesiącu: Alberta: 386 dolarów Saskatchewan: 340 dolarów Manitoba: 264 dol. Ontario: 244 dol. Mieszkańcy małych miast i wiejskich społeczności otrzymują 10% dopłaty do swoich rabatów.
W listopadzie rząd federalny ogłosił, że Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda oraz Nowa Fundlandia i Labrador podlegać będą federalnej opłacie paliwowej. Ale ich opłaty i rabaty zaczną się dopiero latem. Logika stojąca za ustalaniem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla polega na stopniowym zwiększaniu cen paliw kopalnianych, aby uatrakcyjnić wybór opcji niskoemisyjnych, takich jak pojazdy elektryczne. Liberalny rząd uważa, że ​​ustalanie cen emisji dwutlenku węgla jest najskuteczniejszym sposobem ustalania cen zanieczyszczeń i promowania czystych innowacji. Jednak wielu twierdzi, że ceny emisji dwutlenku węgla tworzą dodatkowy podatek, a wpływ tego środka na zmiany klimatu będzie znikomy albo żaden.
Nawet doroczna analiza wpływu federalnej opłaty paliwowej, przeprowadzana przez urzędnika ds. budżetu parlamentarnego, stwierdza, że jeśli uwzględnimy wpływ utraty miejsc pracy i dochodów z inwestycji w wyniku odejścia od paliw kopalnych – większość gospodarstw domowych będzie miała przez to mniejsze dochody. Ostatnie szacunki Kanadyjskiego Instytutu Klimatycznego pokazują, że cena emisji dwutlenku węgla może zacząć obniżać emisje w Kanadzie. Chociaż całkowite emisje mogą wzrosnąć w danym roku, “rosną one w mniejszym tempie”.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU