Ontario Public Health poinformowała w wydanym we wtorek oświadczeniu, że pies, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność patogenu ptasiej grypy 1 kwietnia, jest jedynym tego rodzaju przypadkiem w Kanadzie . Pies w Oshawie zaraził się po przeżuciu dzikiej gęsi.

Agencje podały, że zdechł po wystąpieniu objawów.

Wiadomość pojawia się po doniesieniach o dwóch przypadkach martwego ptactwach wodnego w Brampton i Caledon, Ont. gdzie pod koniec marca stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność wirusa.  Miasto poinformowało, że „dziesiątki” innych przypadkach padłego  ptactwa wodnego w okolicy  i przypuszcza się, że były chore.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sekcja zwłok psa została zakończona 3 kwietnia i według Public Health „wykazała zajęcie układu oddechowego”. Dalsze testy są obecnie w toku.

„Na podstawie aktualnych dowodów w Kanadzie ryzyko dla ogółu społeczeństwa pozostaje niskie, a aktualne dowody naukowe sugerują, że ryzyko zarażenia się ptasią grypą przez człowieka od zwierzęcia domowego jest niewielkie”.

Nigdy nie było ludzkiego przypadku ptasiej grypy zarażonego przez zwierzę domowe w Kanadzie. W tym czasie agencje stwierdziły również, że nie doszło do transmisji z człowieka na człowieka.

„Mimo to zachęca się właścicieli do podejmowania odpowiednich środków ostrożności w celu ochrony swoich zwierząt i siebie” –   m.in.  unikać karmienia zwierząt domowych surowym mięsem ptactwa łownego lub drobiu oraz powstrzymywać zwierzęta przed zabawą lub spożywaniem martwych ptaków.

Public Health Canada, we współpracy z Kanadyjską Agencją Kontroli Żywności, twierdzi, że „dokładnie” śledzi aktywność ptasiej grypy w Kanadzie.

Według rządu federalnego pierwsze wykrycia obecnego ogniska ptasiej grypy u zwierząt w Kanadzie odnotowano u lisów w Ontario, Quebecu i Kolumbii Brytyjskiej oraz fok, delfinów i niedźwiedzi czarnych w Quebecu w lipcu 2022 r.