Premier Justin Trudeau powiedział prywatnie urzędnikom NATO, że Kanada nigdy nie osiągnie celu sojuszu w zakresie wydatków wojskowych na obronę, wynika  z ujawnionej przez Washington Post tajnej oceny Pentagonu. Anonimowi autorzy dokumentu twierdzą, że „powszechne” braki wojskowe Kanady szkodzą więziom z partnerami i sojusznikami.

„Trwałe” braki w obronie skłoniły Kanadyjskie Siły Zbrojne do oceny w lutym, że „nie mogą one przeprowadzić dużej operacji, jednocześnie utrzymując przywództwo grupy bojowej NATO [na Łotwie] i świadcząc pomoc dla Ukrainy”

Stany Zjednoczone i Kanada, sąsiedzi i bliscy sojusznicy NATO, dzielą odpowiedzialność za obronę kontynentu jako partnerzy w North American Aerospace Defense Command (NORAD). Waszyngton od dawna naciskał na Ottawę, aby zwiększyła wydatki na obronę i przyspieszyła plany modernizacji zdolności wojskowych i infrastruktury w Arktyce, gdzie  Rosja i Chiny są coraz bardziej asertywne. NORAD stwierdza, że ​​kanadyjskim siłom zbrojnym brakuje „znaczących zdolności arktycznych, a plany modernizacji nie zostały zrealizowane pomimo wielu publicznych obietnic”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU