Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało ostrzeżenie przed lekoopornym szczepem grzyba Candida auris (C. auris), rozprzestrzeniającym się w placówkach służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

CDC zidentyfikowało C. auris jako pilne zagrożenie, ponieważ często jest oporne na leczenie lekami przeciwgrzybiczymi i może powodować ciężkie infekcje z wysokim wskaźnikiem śmiertelności.

Chociaż w Stanach Zjednoczonych wciąż jest to rzadkie, więcej niż 1 na 3 pacjentów z inwazyjną infekcją C. auris umiera z powodu tej choroby. Na ogół grzyb nie stanowi zagrożenia dla zdrowych ludzi. Osoby bardzo chore, długo lub często przebywające w placówkach służby zdrowia lub z osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na zarażenie C. auris.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Osoby z inwazyjnymi urządzeniami medycznymi, takimi jak cewniki, rurki do oddychania i rurki do karmienia, są również bardziej narażone.

Grzyb może powodować infekcję krwi. Gorączka, dreszcze, poty i niskie ciśnienie krwi to najczęstsze objawy zakażenia C. auris. Zakażenia stwierdzono u pacjentów w każdym wieku, od wcześniaków do osób starszych.

C. auris może żyć na powierzchniach przez kilka tygodni. Rozprzestrzenia się w placówkach opieki zdrowotnej, takich jak szpitale i domy opieki, poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem lub z osoby na osobę.

Wiedząc, że liczba zakażeń wzrasta, Departament Patologii i Medycyny Laboratoryjnej UC Davis przeszedł proces walidacji testu C. auris. Pozwala to firmie UC Davis na przeprowadzanie testów na infekcję grzybiczą na miejscu.

Grzyby są bardziej złożonymi organizmami niż bakterie i wirusy i mogą być trudne do wyleczenia.

CDC zauważa, że ​​przypadki C. auris wzrosły z wielu powodów, w tym złych ogólnych praktyk zapobiegania zakażeniom i kontroli w placówkach opieki zdrowotnej. Liczby mogły również wzrosnąć z powodu wzmożonych wysiłków w celu wykrycia przypadków.