Czworo zagranicznych studentów Niagara College z Ukrainy dostało stypendia w wysokości 10 00 dolarow, co pozwoli im kontynuować naukę. Stypenidia przyznano w ramach inicjatywy Ontario-Ukraine Solidarity Scholarships. W tym roku pierwszymi stypendystami zostali Maryna Tsekhmeistruk, Volodymyr Kovtun, Olena Kovtun i Sofiia Kutsenko. Tsekhmeistruk i rodzeństwo Kovtun realizują program English for Academic Preparation, a Kutsenko jest studentką programu Acting for Film and Digital Media.

Półtora miesiąca po ataku Rosji na Ukrainę Ontario utworzyło fundusz stypendialny, na ktorym znalazla się kwota 1,9 mln dol. Fundusze mają wspomagać naukę studentów w ontaryjskich publicznych college’ach i na publicznych uniwersytetach.

Volodymyr Kovtun mówi, że stypendium motywuje go do nauki i osiągania celów, a także znacznie ułatwia przystosowanie do życia w Kanadzie. Tsekhmeistruk opowiada, że wojna na Ukrainie była jednym z powodów, dla których rodzice nalegali, by wyjechała za granicę i rozpoczęła nowy rozdział swojego życia w Kanadzie. Jej brat został powołany do wojska na początku inwazji i cała rodzina wciąż się obawia o jego życie. Niedawno zmarł jej ojciec, tak że matka i siostra zostały same, a Tsekhmeistruk myślała, że będzie musiała wrócić do kraju, by pomóc rodzinie finansowo. Teraz dzięki stypendium będzie mogła zostać w Kanadzie i skończyć studia.

Od wybuchu wojny na Ukrainie Niagara College wspiera studentów bezpośrednio i pośrednio poszkodowanych przez konflikt. W 2022 roku uczelnia rozszerzyła swój Global Emergency Relief Fund, by objąć nim studentów z Ukrainy i Rosji. Studenci mogą liczyć na stypendia, akademiki, dopłaty do czesnego i wydatków na życie.