Metrolinx zapewnia, że budowa kolei LRT we wschodniej Mississaudze – Eglinton Crosstown West Extension (ECWE) – nie będzie opóźniona mimo problemów i opóźnień z podobnym projektem w Toronto. ECWE ma się łączyć z Eglinton Crosstown LRT, ale agencja transportowa podkreśla, że są to osobne projekty.

Zgodnie z planami po zakończeniu prac odcinek ECWE o długości 9,2 km przedłuży Eglinton Crosstown LRT z Toronto do Renforth Dr. we wschodniej Mississaudze. Odcinek ma być uruchomiony do 2030-31 roku. Dziennie ma przewozić 37 000 pasażerów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rozważana jest propozycja przedłużenia ECWE o 4,7 km od Renforth Dr. do lotniska Pearsona.

Rzecznik prasowy Metrolinksa poinformował, że projekt ECWE na razie przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwa drążenie tunelu. Maszyny drążące minęły już punkty w połowie swoich tras. Jedna wykonała już ponad 3,5 km tunelu, a druga 2,8 km. Łącznie usunęły pół miliona ton ziemi i skał. Trwają też prace nad przyszłą stacją i wyjściami ewakuacyjnymi. Drążenie tuneli ma trwać 20 miesięcy.

Po ukończeniu kolejka będzie kończyć swoją podziemną trasę po zachodniej stronie Scarlett Rd. w Toronto, po czym wyjedzie na powierzchnię i dalej będzie jechać 1,5 km po wiadukcie po wschodniej stronie Jane St. Na koniec znow wjedzie pod ziemię, na przyszłą stację Mount Dennis.