Dwóch Kanadyjczyków zginęło w walkach o Bakhmut, a jeden z nich powiedział CBC News przed śmiercią, że warunki na linii frontu są jak „maszynka do mięsa”.

27-letni Kyle Porter z Calgary i 21-letni Cole Zelenco z St. Catharines w Ontario służyli w Międzynarodowym Legionie Ukrainy, który był częścią 92. Brygady Zmechanizowanej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednostka ponosi ciężar zaciekłych ukraińskich wysiłków, by powstrzymać ataki rosyjskie.Porter był w kontakcie z CBC News w dniach poprzedzających śmierć. Wymienił kilka SMS-ów i podzielił się swoim zaniepokojeniem trudnymi warunkami na froncie.„Pozwól mi myśleć, jak przeżyję kilka następnych dni…” – napisał na trzy dni przed śmiercią. Kanadyjczycy byli częścią większej grupy żołnierzy, których zadaniem było utrzymanie ważnego szlaku zaopatrzeniowego do Bachmutu.

Dowódca powiedział CBC News, że jednostka znalazła się pod intensywnym ostrzałem artyleryjskim wojsk rosyjskich. Powiedział, że Porter, Zelenco i co najmniej trzej inni ukraińscy żołnierze szukali schronienia we wzmocnionym bunkrze, ale bunkier został trafiony bezpośrednio. Wszyscy zostali zabici.

Global Affairs Canada stwierdza w oświadczeniu, że „jest świadomy doniesień” o zabiciu dwóch Kanadyjczyków i „pracuje z władzami, aby uzyskać więcej informacji”.

Obaj mężczyźni służyli wcześniej w kanadyjskich siłach zbrojnych, ale opuścili armię przed zaciągnięciem się do walki na Ukrainie.

Uważa się, że armia ukraińska jest zaledwie kilka dni od rozpoczęcia poważnej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim, a bitwa o utrzymanie Bachmutu jest postrzegana jako decydująca.

Ciało Zelenco zostało wywiezione z pola bitwy i znajduje się teraz w Charkowie. Strona GoFundMe wskazuje, że zebrano 30 000 dol. na pokrycie kosztów pogrzebu i transportu.

za CBC News