Król Karol III zastąpi królową Elżbietę II, na kanadyjskich monetach i banknotach 20-dolarowych po oficjalnej koronacji na władcę Kanady.

Prezes i dyrektor generalny Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, Marie Lemay, powiedziała CBC, że proces tworzenia oficjalnego wizerunku Karola, który zdobi kanadyjską walutę, składa się z kilku etapów.

Najpierw Mennica będzie musiała zaprosić artystów do wyrażenia zainteresowania i przedstawienia propozycji projektów. Gdy jeden zostanie wybrany, będzie musiał zostać zatwierdzony przez Pałac Buckingham.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podobizna Karola na kanadyjskich monetach będzie również skierowana w lewo, w przeciwieństwie do tych z wizerunkiem jego matki, która jest skierowana w prawo.

Oczekuje się, że proces tworzenia nowego banknotu 20-dolarowego potrwa kilka lat. Obecne kanadyjskie pieniądze z podobizną Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Kanadyjska ceremonia z okazji koronacji nowego króla odbyła się w stolicy kraju w sobotę rano. Ceremonia w budynku Sir Johna A. MacDonalda w Ottawie obejmowała przemówienia, występy muzyczne i salut z 21 dział.

Wraz z planami nowych wizerunków walut przedstawiających wizerunki króla Karola, Kanadyjska Mennica Królewska zaprezentowała nowy zestaw monet kolekcjonerskich upamiętniających tę okazję. Podobnie Canada Post zaprezentowała znaczek przedstawiający króla Karola, kontynuując ponad 170-letnią tradycję wydawania znaczków pocztowych z twarzą władcy Kanady.

Rząd zaprezentował także nowy projekt kanadyjskiej korony, symbolu, który znajduje się na szczycie herbu Kanady. Poprzednia korona zawierała  krzyż u góry oraz diadem ze złotych krzyży i Fleur-de-Lys. Nowa iteracja zastępuje te symbole podobizną medalu Orderu Kanady na górze oraz pierścieniem i złotymi liśćmi klonu.

Koronę królewską odsłonili Samy Khalid, główny herold Kanady w Canadian Heraldic Authority i Donald Booth, kanadyjski sekretarz króla, podczas uroczystości koronacyjnych na cześć króla Karola III w Ottawie w sobotę.