W ramach federalnego programu mającego na celu promocję kanadyjskiej kultury za granicą wystawiano „dzieła” przedstawiające zabawki erotyczne. Od 2010 roku organizowane były również zagraniczne występy, podczas których kanadyjscy seniorzy opowiadali o swoim dawnym życiu seksualnym. Spotkania z publicznością nosiły tytuł “All the Sex I’ve Ever Had” i odbywały się w Austrii, Australii i na Tajwanie.

„Chciałbym poznać osobę, która wymyśliła, że dobrym sposobem na wydanie pieniędzy kanadyjskich podatników będzie płacenie seniorom za opowiadanie o swoim życiu erotycznym przed publicznością z innego kraju”, mówi Franco Terrazzano, dyrektor Canadian Taxpayers Federation (CTF), i zastanawia się, jak takie historie mają promować Kanadę.

W rządowym dokumencie opisującym produkcję sceniczną na Tajwanie można przeczytać, że „współpraca między kanadyjskimi i tajwańskimi artystami przebiegała bardzo dobrze, ponadto w atrakcyjny sposób przedstawiono projekt promujący kanadyjskie wartości wolności wypowiedzi i tolerancji społecznej”. Pięć tygodni wcześniej, latem 2019 roku, producenci przedstawienia pojechali do Taipei, by wybrać sześciu tajwańskich seniorów, którzy mogliby występować razem z Kanadyjczykami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Całkowity rachunek za show wyniósł 12 520 dol., podaje CTF na podstawie udostępnionych jej dokumentów. Przedstawienie finansowano z Mission Cultural Fund. Fundusz powstał w 2016 roku i jest zarządzany przez Global Affairs Canada. Roczny budżet funduszu to 1,75 mln dol. CTF analizując dokumenty zauważa jednak, że budżet regularnie przekraczano i kilka milionów.

Rządowa analiza efektywności funduszu z 2020 roku wykazała brak formalnej struktury zarządzania oraz niejasne role i odpowiedzialności. Czytamy jednak, że mimo wszystko program jest „użytecznym narzędziem dyplomacji kulturalnej”.

CTF zwróciło jeszcze uwagę na kanadyjski eksponat pokazywany w Hamburgu w Niemczech w 2019 roku. Eksponat przedstawiał ogromną zabawkę erotyczną, z której tryskała woda. Kanadyjski artysta Peaches na przygotowanie tego obiektu otrzymał z Mission Cultural Fund kwotę 9000 dol.