Minister finansów Chrystia Freeland stwierdziła, że niedawno przedstawiony budżet jej rządu zostanie zapamiętany jako kluczowy moment w transformacji Kanady w kierunku „zielonej” gospodarki.

„Wszyscy powinniśmy być aktywistami klimatycznymi” – powiedziała Freeland 16 maja występując na forum komisji finansowej Izby Gmin.

Ustawa przeszła pierwsze czytanie w Sejmie 2 maja.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Projekt ustawy budżetowej ma na celu zmianę lub wprowadzenie kilkudziesięciu ustaw, w tym kilku niezwiązanych ze sprawami budżetowymi.

Freeland powiedziała komisji, że jej rząd przeznaczył 120 miliardów dolarów na „zieloną politykę przemysłową”, która, jak twierdzi, zmniejszy emisje i stworzy „dużo miejsc pracy”.

Budżet przewiduje szereg środków promujących elektryfikację, w tym ulgi podatkowe na inwestycje wspierające projekty „czystej” energii elektrycznej. Sygnalizuje również zamiar rozbudowy sektora produkcji akumulatorów, podkreślając marcowy komunikat przyszłej fabryki Volkswagena w St. Thomas, Ont.

Konserwatywny poseł Marty Morantz zapytał Freeland o miliardy niezapowiedzianych wydatków i poruszyła kwestię dotacji oferowanych Volkswagenowi.

„Kontynuujemy prace nad przyciągnięciem innych inwestycji tego rodzaju, ponieważ Kanada tego potrzebuje” – odpowiedziała minister Freeland.

Rząd federalny zaoferował niemieckiemu producentowi samochodów dotacje w wysokości do 13 miliardów dolarów. Teraz jego konkurent, Stellantis, który obecnie buduje fabrykę w Windsor w Ontario, wstrzymał budowę, domagając się podobnej dotacji.

Freeland unikała pytań komisji o koszt obsługi długu, mimo że kwota ta jest publicznie dostępna w budżecie . Konserwatywny poseł Adam Chambers wielokrotnie naciskał na tę sprawę.

„Czy powiesz Kanadyjczykom, ile wydamy na obsługę długu w przyszłym roku?”  pytał.

Freeland odpowiedziała: „Myślę, że naprawdę ważne jest umieszczanie tych liczb w kontekście. Bez kontekstu liczby nie mają znaczenia. Nasze opłaty za obsługę zadłużenia są niskie w Kanadzie, w kontekście historycznym, i są niskie w porównaniu z tym, co płacą inne państwa  z G7”.

Chambers odpowiedział: „Dziękuję za kontekst”, powtarzając: „Jaką wartość w dolarach brutto zamierzamy wydać na odsetki od długu w przyszłym roku?”

„Naprawdę sprzeciwiam się podsycaniu paniki przez konserwatystów” – odparła Freeland.

Koszt obsługi długu w roku podatkowym 2021-2022 wyniósł 24,5 mld dol., w latach 2022-2023 34,5 mld dol., a w latach 2023-2024 sięgnie 43,9 mld dol..

„Na obsługę długu wydajemy prawie tyle samo, ile wydajemy na służbę zdrowia w tym kraju. Martwi mnie, że nie chcemy się do tego przyznać” – uznał. Środki New Canada Health Transfer są rzędu 46,2 miliarda dolarów.