Rząd Ontario planuje rozwiązanie regionu Peel. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się w czwartek po południu. Mississauga, Brampton i Caledon mają być niezależnymi miastami w 2025 roku.

W czasie konferencji prasowej ministrowi ds. miast Steve’owi Clarkowi towarzyszyli burmistrzowie trzech miast tworzących region. Kilka dni wcześniej premier Doug Ford powiedział, że jest „za wolną Mississaugą”. Stwierdził, że miasto liczące prawie 800 000 mieszkańców nie powinno być powiązane z innymi jurysdykcjami. Powiedział też w zeszłym tygodniu, że wiadomość o przyszłości regionu zostanie przekazana w niedalekiej przyszłości.

W listopadzie premier wyznaczył osoby, które miały zająć się oceną rządów regionalnych w Durham, Halton, Niagarze, Peel, Waterloo i York. Wynikiem miały być rekomendacje co do najlepszego podziału obowiązków między władzami miast i regionów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Burmistrz Bonnie Crombie od dawna była zwolenniczką odłączenia Mississaugi od regionu. Powtarzała, że w ten sposób w ciągu dekady uda się zaoszczędzić 1 miliard dolarów. Burmistrz Brampton, Patrick Brown, widział natomiast pozytywne aspekty pozostawania w regionie. Mówił, że np. wydział prawny czy wydział planowania mogą być wspólne dla wszystkich trzech miast. Poza tym przypomniał, że oczyszczalnia ścieków i siedziba policji znajdują się w Mississaudze. Jego zdaniem miasto jest winne Brampton od 1 do 2 miliardów dolarów.

Obecnie Brampton ze swoich podatków zapewnia 40 proc. wkładu do kasy regionu, a Mississauga 45 proc. Z tych środków utrzymywane są wspólne usługi takie jak policja, oczyszczalnia ścieków, drogi, odbiór odpadów i wsparcie mieszkalnictwa.

Prowincja ma wyznaczyć komisję, która zajmie się kosztami podziału regionu, usługami regionalnymi, ustaleniami dotyczącymi podatku od nieruchomości i płynnością finansową. W czwartek w parlamencie prowincji została przedstawiona ustawa o utworzeniu rady przejściowej, która ma czuwać nad sprawiedliwym i zrównoważonym procesem podziału. W jej skład wejdzie do pięciu osób powołanych przez ministra ds. miast i mieszkalnictwa. Rekomendacje rady powinniśmy poznać latem lub jesienią 2024 roku.