Policja z Calgary prosi o pomoc w zidentyfikowaniu osoby podejrzanej o podpalenie kościoła i użycie przemocy wobec dwóch osób. Chodzi o zdarzenie z 19 maja. Około 2:30 w nocy policja otrzymała zgłoszenie o „umyślnym podpaleniu” St. Mary’s Cathedral przy 219 17 Avenue S.W. Według oświadczenia wydanego przez policję dwóch mężczyzn z Kościoła usłyszało zamieszanie na zewnątrz. Wyszli tylnymi drzwiami, ale tam rzucił się na nich jakiś mężczyzna. Dwaj mężczyźni zdążyli wrócić i zamknąć za sobą drzwi, ale tamten na zewnątrz wciąż się dobijał i chciał wejść do środka. Mężczyźni zadzwonili pod 911, przyjechała straż pożarna, która ugasiła ogień. Podejrzany ma ok. 35-45 lat, jest łysy, mierzy 6 stóp i waży około 180 funtów. Policja bada, czy incydent był motywowany nienawiścią.

Był to jeden z ostatnich incydentów z serii podpaleń kościołów w Kanadzie w ciągu ostatnich dwóch lat. 22 maja RCMP zostało wezwane do pożaru kościoła katolickiego św. Bernarda w Grouard, około 360 km na północny-zachód od Edmonton. 121-letnia świątynia spłonęła, a o podpalenie oskarżono dwóch mężczyzn. Kościół był zabytkiem.

Dwa lata temu w maju 2021 roku odkryto miejsca przypuszczalnego pochówku 215 dzieci z Kamloops Indian Residential School. Jak dotąd w żadnym miejscu zidentyfikowanym na podstawie badań radarowych nie podjęto ekshumacji. Niedługo po podaniu wiadomości o odnalezieniu miejsc pochówku (27 maja 2021 r.), nastąpiła seria podpaleń kościołów w Albercie, Kolumbii Brytyjskiej, Saskatchewan i Ontario. W większości przypadków nie postawiono zarzutów. Tylko w kilku przypadkach podejrzani usłyszeli zarzuty, a w co najmniej jednym doszło do skazania. Niektóre sprawy oficjalnie pozostają otwarte, inne są zamknięte, ale mogą być ponownie rozpatrywane, jeśli pojawią się nowe dowody.