Jest takie określenie używane przez żołnierzy do opisywania sprzętu, który sami kupili, nazywają to sprzętem Gucci, na cześć luksusowego projektanta mody. Dla żołnierzy kanadyjskich rozmieszczonych na Łotwie te prywatne zakupy były zdecydowanie bardziej praktyczne niż luksusowe – biorąc pod uwagę fakt, że biorą oni udział w większej liczbie ćwiczeń z ogniem na żywo, które mają powstrzymać Rosję przed postawieniem stopy w tym kraju bałtyckim. Kupują własne nowoczesne hełmy balistyczne wyposażone we wbudowaną ochronę słuchu, która służy również jako zestaw słuchawkowy. Kupili też osobiście sprzęt przeciwdeszczowy, kamizelki i pasy do noszenia wody i amunicji. Rośnie też liczba skarg na źle dopasowane kamizelki kuloodporne wydawane żołnierkom. Zakupy te — zwykle dokonywane za pośrednictwem sprzedawców internetowych — obejmują markowy sprzęt taktyczny lub akcesoria do broni, które sprawiają, że sprzęt jest bardziej dopasowany lub wygodniejszy w noszeniu.
Kanadyjskie wojska na Łotwie również borykają się z niedoborami sprzętu. Grupa bojowa licząca około 1500 żołnierzy, w tym ponad 700 Kanadyjczyków, nie ma nowoczesnej broni przeciwpancernej, systemów do zwalczania dronów ani systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu do ochrony przed helikopterami i odrzutowcami szturmowymi. Tę frustrację spotęgowało przybycie większej liczby wojsk sojuszniczych – wśród nich duńskich żołnierzy, którzy w niektórych przypadkach przybywają ze sprzętem zakupionym w Kanadzie, dzięki czemu są lepiej wyposażeni niż żołnierze kanadyjscy.
„Ogólnie rzecz biorąc, to było na granicy wstydu, zobaczyć różnice w wyposażeniu żołnierza między nami a Duńczykami” – pisze ppłk. Jesse van Eijk, dowódca kanadyjskiej grupy bojowej na Łotwie, w e-mailu z 12 maja 2023 r. otrzymanym przez CBC News. „Sytuację pogarszał tylko fakt, że mieli bardziej zaawansowane kanadyjskie karabiny Colt Canada, bardziej zaawansowane kanadyjskie celowniki Elcan DR oraz fakt, że większość systemów, których brakowało naszym żołnierzom, jest łatwo dostępna na wolnym rynku, i nie jest to jakiś rodzaj ściśle strzeżonej technologii”.
Od ponad trzech dekad Duńczycy używają kanadyjskiej broni, w tym karabinu szturmowego C7 i karabinka C8. W pisemnym oświadczeniu rzeczniczka DND, Jessica Lamirande, powiedziała, że ​​trwają projekty zaopatrzenia żołnierzy w bardziej nowoczesne taktyczne hełmy, kamizelki, buty, „kombinezony przeciwdeszczowe, kapelusze przeciwsłoneczne i hybrydowe koszule bojowe”. Departament zapowiedział, że odzież ma zostać dostarczona w przyszłym roku.