Alberta Premier Danielle Smith zapowiedziała, że jej rząd zatrudni śledczych  ds podpaleń  spoza prowincji po wyjątkowo wczesnym i niszczycielskim sezonie pożarów lasów.

Pożary w Albercie osiągnęły punkt krytyczny na początku maja, zaledwie kilka dni po kampanii wyborczej w prowincji, w czasie, gdy strażacy zazwyczaj przechodzą ćwiczenia przeciwpożarowe.

Gdy pożary zaczęły płonąć na północy prowincji, pojawiły się doniesienia o podpaleniach.

„Myślę, że podobnie jak ja, czytaliście doniesienia  o podpaleniach” – powiedziała Smith w w czwartek. „Jestem bardzo zaniepokojona tym, że są tacy podpalacze. „W tej chwili mamy prawie 175 pożarów bez znanej przyczyny”.

Smith powiedziała, że przyczyna pożarów jest czasami łatwa do wyśledzenia, na przykład są spowodowane wypadkiem kolejowym, piorunem lub ogniskami, jednak to „niezwykłe” że jest tak wiele pożarów bez znanej przyczyny.

 

Post z 3 maja z konta Parkland County na Twitterze informował, że straż pożarna zareagowała na cztery podejrzane pożary w ciągu ostatnich pięciu dni przy drodze 16, mniej niż 40 minut jazdy od stolicy prowincji Edmonton.

„Prosimy mieszkańców, aby zgłaszali RCMP wszelkie podejrzane zachowania, dzwoniąc pod numer 9-1-1” – napisały władze  na Twitterze.

Pożary wybuchły  w Quebecu i Nowym Brunszwiku oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie miliony Amerykanów i Kanadyjczyków są narażone na szkodliwe poziomy dymu.

Prognozy mówią, że rok 2023 może być najgorszym sezonem pożarów lasów w historii kraju. W tym roku odnotowano już 2214 pożarów, które strawiły obszar mniej więcej wielkości Belgii.