SZANOWNI PAŃSTWO… W Guelph zawiązał się KOMITET POLONILNY OBCHODÓW 80 ROCZNICY RZEZI WOŁYNSKIEJ…..
Proszę o zapoznanie się z Apelem i jeśli Państwo uznają za właściwe to prosimy zastać Patronem.
Apel skierowany jest do Organizacji Polonijnych, Osób Prywatnych i Przedsiębiorców.
W imieniu Pani Władysławy Poliszczuk i Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego “Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

Komendant Grzegorz Waśniewski


POLONIJNY KOMITET OBCHODÓW 80 ROCZNICY LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH II RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DOKONANEJ PRZEZ UKRAIŃSKICH BANDEROWCÓW NA POLAKACH.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

WOŁYŃ NA POWĄZKI”

Organizacje Polonijne oraz osoby prywatne odpowiadają na apel Kresowian w Polsce zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kresowian Kędzierzyn – Koźle z Prezesem Witoldem Listowskim o wspólne obchody 80 ROCZNICY KRWAWEJ NIEDZIELI 11.VII.1943 r. którą zgotowali ukraińscy banderowcy swoim sąsiadom Polakom na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Mordy na Polakach, zaczęły się od września 1939 r. i trwały przez okres II wojny światowej do końca 1947r. Krwawa Niedziela 11 lipca 1943 r. była apogeum mordów ukraińskich banderowców na Polakach.

Organizacje Kresowe w Polsce w wyniku ciągłego pomijania, wymazywania z pamięci i ignorowania pomordowanych postanowiły obecną 80 Rocznicę zainicjować kompletnie oddolnie. Inicjatywa wynika z kompletnej ignorancji i upokarzania pomordowanych i wciąż żyjących Kresowian przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz obecny Rząd RP z Premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Wielkim piewcą i moralnym głosem w tej sprawie jest kapelan Rodzin Kresowych ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, wg. Księdza, Wołyniacy zostali dwa razy zamordowani: raz od ciosów siekier, a drugi raz od naszej niepamięci o tym ludobójstwie.

Wiemy z kart historii, że z Wielkiego Księstwa Litewskiego czyli późniejszych Kresów Rzeczypospolitej wywodziła się najpotężniejsza dynastia Jagiellonów, najpiękniejsze miasta Wilno i Lwów. Kresy też można nazwać Ojczyzną Kultury Polskiej z której wywodzą się poeta Adam Mickiewicz, poeta Juliusz Słowacki, pisarka Eliza Orzeszkowa, prozaik Józef Mackiewicz, Marszałek Józef Piłsudski, gen. Stanisław Maczek, Rotmistrz Witold Pilecki, Major Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszko można by tu wymieniać bez końca. I my dziś, dla obłędnej idei służenia i nadskakiwania wszystkim i idei nie zadrażniania dobrych stosunków miedzy sąsiedzkich i narodowych, mamy popełnić zbiorowy grzech zaniechania. Jak wiemy modlitwa i pamięć jest podwaliną istnienia Narodu. Jako Naród, oddajmy się opiece i polećmy te bolesne sprawy Matce Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Prezes honorowy: Władysława Poliszczuk

Vice Prezes : Komendant Grzegorz Waśniewski

Vice Prezes : Sztandarowy Piotr Szal

Vice Prezes : Andrzej Kumor Redaktor Tygodnika „Goniec”

Finansowy: Ryszard Klusek

Protokolant: Renata Skomial

Rada Komitetu: Krystyna Szczęsna, Krzysztof Alwast, Krzysztof i Róża Korczak, Mariusz Różański, Janina Jendruch, Beata i Bogdan Gonczar, Renata Skomiał, Sławomira Oliwia Mariusz Sebastian Kasińscy

Kapelan Komitetu: Ksiądz Wiesław Berdowicz

Patronaci: Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie

:Royal Polonia Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Zabielski Lethbridge Alberta.

:Związek Polaków w Kanadzie Grupa #11 w Guelph

:Tygodnik Polonijny Goniec Mississauga Ontario

:Społeczna Fundacja Pamięci Narodu Polskiego

:Ryszard Tatarek Past President Royal Canadian Legion im. Gen. Władysława Andersa Branch 621 Toronto

:TR Grinding Tadeusz Rapala Guelph

:Molser Construction Ltd Guelph

:Guelph Wedding Photography Guelph

:Joe Holody Electroplating Guelph

:Radio o Późnej Porze FM 98.5 Irek Milczarczyk Kitchener

:Tygodnik Polonijny Głos Wiesław Magiera Toronto

:Stone Accounting Wiesław Zalewski Guelph Ontario

:Dr. Maria Kuzio, DDS Kitchener Ontario

:Anna Czyżo