Shareef Abdelhaleem, architekt planu sabotażu kanadyjskiej infrastruktury podczas spisku terrorystycznego w 2006 roku, otrzymał pełne zwolnienie warunkowe.

47-letni Abdelhaleem odsiaduje wyrok dożywocia po wykryciu planów mających na celu zdetonowanie bomb w ciężarówkach w Toronto i okolicach oraz szturm na Parlament, wzięcie zakładników i ścięcie głowy premierowi w ramach dżihadystycznego ataku .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kanadyjska Rada ds. Zwolnień Warunkowych stwierdziła, że skazany ​​poczynił wystarczające postępy w rehabilitacji,  odrzucił ideologię ekstremistyczną, uczestniczył w programach deradykalizacji, pokojowo reintegrował się ze społeczeństwem i uzyskał doskonałe stopnie na kursie uniwersyteckim w Montrealu, za co otrzymuje 650 dolarów tygodniowo pomocy finansowej pomocy rządu Quebecu.

Mimo że nadal odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności, decyzja oznacza, że ​​jeśli nie popełni ponownie przestępstwa lub nie złamie warunków zwolnienia warunkowego, będzie mógł swobodnie żyć w społeczności. W każdej chwili może wrócić do więzienia, aby kontynuować odsiadkę.

Nie może zajmować odpowiedzialnego stanowiska ani przywództwa, płatnego lub bezpłatnego, w jakiejkolwiek duchowej lub religijnej działalności lub grupie, która podziela te same przekonania; i nie wolno mu przebywać w towarzystwie ani komunikować się z nikim, kogo zna lub ma powody sądzić, że jest zaangażowany w działalność przestępczą lub działalność radykalną.

Grupa znana obecnie jako Toronto 18 została aresztowana 2 czerwca 2006 roku pod zarzutem spisku terrorystycznego.

Abdelhaleem został aresztowany w 2006 roku i skazany w 2011 roku.

Po raz pierwszy przyznano mu jednodniowe zwolnienie warunkowe w styczniu 2021 r. I mieszkał w domu przejściowym w Quebecu. W marcu zarząd przedłużył jego zwolnienie warunkowe o kolejne trzy miesiące, po czym odbyła się kolejna rozprawa przed podjęciem decyzji o jego pełnym zwolnieniu.

Abdelhaleem urodził się w Egipcie i dorastał w, jak to nazwał, „typowej bliskowschodniej rodzinie”. Rodzina przeprowadzała się do różnych miejsc na Bliskim Wschodzie iw Anglii, zanim wyemigrowała do Kanady.