Rząd Kolumbii Brytyjskiej twierdzi, że nazwa prowincji nie jest wystarczająco inkluzywna, aby jej używać.

Przewodnik po treściach dla ludności tubylczej opublikowany przez rząd NDP prowincji nalega, aby ludzie powstrzymywali się od nazywania siebie „Brytyjskimi Kolumbijczykami” .

„Termin „Brytyjscy Kolumbijczycy” jest często używany w odniesieniu do osób mieszkających w Kolumbii Brytyjskiej. Termin ten nie obejmuje ludności tubylczej, która może się z nim nie identyfikować. Wielu identyfikuje się jako członkowie własnych, suwerennych narodów i nie uważają się za część tego, który aktywnie działał na rzecz asymilacji ich narodu” – czytamy w przewodniku. Zamiast tego sugeruje użycie wyrażenia „ludzie mieszkający w Kolumbii Brytyjskiej”, aby w większym stopniu włączyć zróżnicowane populacje, w tym imigrantów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przewodnik, zaktualizowany 26 stycznia 2024 r., ma na celu promowanie bardziej włączającego języka i unikanie „przestarzałych” i obraźliwych terminów.

Zawiera zalecenia dla autorów i mediów dotyczące terminów, których należy używać, mówiąc o kwestiach rdzennych.

Ponadto przewodnik zawiera sekcję dotyczącą „Przestarzałych terminów, których należy unikać”, zniechęcającą do używania takich terminów, jak ‘native,’ ‘traditional,’ ‘tribe,’ ‘band,’ i ‘aboriginal groups.”

Zachęca również do przyjęcia języka odzwierciedlającego zasady wokizmu i zapewnia alternatywny dobór słów.

„Niektóre słowa mają konotacje historyczne, które mogą powodować niepokój lub nieufność. Świadomość tego historycznego spojrzenia jest ważna podczas pracy z ludnością tubylczą” – twierdzi przewodnik.

Wśród przykładów, które przytacza, jest słowo „artefakt”.

„Wyrwane z kontekstu ma negatywne konotacje dla wielu rdzennych mieszkańców. Społeczności tubylcze walczą o odzyskanie regaliów kulturowych i ceremonialnych, dzieł sztuki i narzędzi, które zostały skradzione i są wystawiane publicznie lub prywatnie” – czytamy w przewodniku.

Posunięcie to jest następstwem wcześniejszych wysiłków rządu Kolumbii Brytyjskiej mających na celu kontrolę mowy, takich jak usunięcie 750 „przestarzałych terminów związanych z płcią” z przepisów prowincji w 2022 r.

za True North