Wiele znanych grup żydowskich potępiło opinię wygłoszoną przez kandydata na prezydenta Demokratów Roberta F. Kennedy’ego Jr., że „Żydzi aszkenazyjscy i Chińczycy” są „najbardziej odporni” na Covid-19.

Według wideo, jakie zostało udostępnione przez New York Post w sobotę, przemawiając na kolacji w Nowym Jorku na początku tego tygodnia, Kennedy powiedział, że „istnieje argument, iż jest to atak etniczny”,

„Covid-19 ma atakować ludzi rasy kaukaskiej i czarnoskórych. Ludzie, którzy są najbardziej odporni, to Żydzi aszkenazyjscy i Chińczycy” – powiedział Kennedy, dodając, że „nie wiemy, czy było to uzyskane celowo, czy nie”.

Żydzi aszkenazyjscy mają swoje korzenie w Europie Środkowej i Wschodniej i stanowią większość populacji żydowskiej w USA.

Amerykański Komitet Żydowski powiedział CNN w sobotnim oświadczeniu, że „twierdzenie Kennedy’ego, iż Covid został genetycznie zmodyfikowany, aby oszczędzić Żydów i Chińczyków, jest głęboko obraźliwe i niezwykle niebezpieczne”.

„Każdy aspekt jego komentarzy odzwierciedla niektóre z najbardziej odrażających antysemickich teorii spiskowych w całej historii i przyczynia się do dzisiejszego niebezpiecznego wzrostu antysemityzmu” – stwierdziła organizacja.

Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) również skrytykowała uwagi Kennedy’ego, mówiąc CNN, że jego twierdzenie „żywi się sinofobicznymi i antysemickimi teoriami spiskowymi dotyczącymi Covid-19, które ewoluowały w ciągu ostatnich trzech lat”.

W sobotnim tweecie Kennedy oświadczył, że rozmowa przy obiedzie miała być nieoficjalna i że „nigdy,  nie sugerował, iż wirus Covid-19 ma na celu oszczędzić Żydów”. Powiedział raczej, że odnosi się do badania, które „służy jako rodzaj dowodu słuszności koncepcji broni biologicznej ukierunkowanej etnicznie”.

Od początku pandemii ryzyko śmierci z powodu Covid-19 było prawie dwukrotnie wyższe wśród osób rasy czarnej i Latynosów w Stanach Zjednoczonych niż wśród osób rasy białej, wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Osoby rasy czarnej i Latynosi również byli bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i były ponad dwukrotnie bardziej narażone na hospitalizację.

„Biorąc pod uwagę pokolenia systemowego zaniedbania opieki medycznej w czarnych społeczności w Stanach Zjednoczonych, rażąco nieproporcjonalne wskaźniki zachorowań na Covid-19 i zgonów nie są zaskakujące”, napisała w raporcie dr Marcella Nunez-Smith, przewodnicząca Presidential Covid-19 Health Equity

Kennedy, który ma od 15% do 20% głosów w prawyborach Demokratów w całym kraju, był ostrym krytykiem sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią koronawirusa i jego czołowego  eksperta od chorób zakaźnych, Anthonego Fauci. Sprzeciwiał się także  nakazom szczepień i był przeciwko szczepieniom.

za CNN