Eutanazja w Quebecu osiągnęła siedem procent zgonów – najwięcej na świecie. Niemniej jednak szef prowincji ds. opieki u schyłku życia, dr Michel Bureau, uznał za konieczne wysłanie e-mailem zawoalowanej nagany do lekarzy MAiD (pomoc medyczna w umieraniu) w Quebecu.

Według Radio Canada , stwierdza, że jest zbyt wiele przypadków eutanazji przeprowadzanych na granicy warunków prawnych i że było wiele przypadków śmierci MaiD, które nie spełniały wszystkich warunków określonych w przepisach. Musiał przypominać lekarzom, że starość nie jest poważnym i nieuleczalnym schorzeniem – i nie stanowi legalnego powodu do eutanazji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bureau uznał za konieczne podkreślenie, że opinia drugiego lekarza jest niezbędnym warunkiem legalnej śmierci w rezultacie eutanazji.

Według danych opublikowanych w grudniu ubiegłego roku Komisja Quebecu ds. Opieki U schyłku życia ujawniła, że ​​zgony MAiD stanowiły 5,1 procent zgonów między kwietniem 2021 r. a marcem 2022 r. To najwyższy wynik na świecie, wyprzedzając nawet Holandię i Belgię, gdzie eutanazja jest również legalna.

Jednak Radio Canada podało w lutym, że liczba zgonów MAiD wynosi obecnie około siedmiu procent. W 2023 roku skorzystało z eutanazji ponad 5000 osób, w porównaniu do 3663 w zeszłym roku. W zeszłym tygodniu Bureau powiedział CBC News : „To więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie: 4,5 razy więcej niż w Szwajcarii, trzy razy więcej niż w Belgii, więcej niż w Holandii. To dwa razy więcej niż w Ontario”.