Kanadyjska Narodowa Rada Filmowa (NFB) twierdzi, że do marca 2025 r. ponad 30 procent jej produkcji wyreżyserują filmowcy i artyści, którzy identyfikują się jako czarni i „ludzie kolorowi”.

W komunikacie prasowym z 31 sierpnia agencja federalna oświadczyła, że ​​wywiązuje się ze swoich zobowiązań  dotyczących równości, różnorodności i włączenia społecznego” .
Zarząd stwierdził, że zaangażowanie na poziomie 30 procent stanowi „minimalny oczekiwany wynik”.

„NFB nadal ewoluuje i dostosowuje się do dynamiki i różnorodności kanadyjskiego społeczeństwa” – stwierdziła rada filmowa. W kwietniu 2022 r. NFB rozesłał kwestionariusz  aby „z szacunkiem gromadzić dane na temat społeczności twórców i partnerów kreatywnych”.

Rada filmowa stwierdziła, że ​​zebrane dane pomogą „tym, którzy w przeszłości byli niedostatecznie reprezentowani”.

Według KBC termin „Czarni i osoby kolorowe odnosi się do osób rasy innej niż biała i niebędących rdzennymi mieszkańcami”.

Definicja obejmuje między innymi „osoby, które identyfikują się jako osoby rasy czarnej (w tym osoby czarnoskóre z Afryki, rasy czarnej z Karaibów, osoby pochodzenia afro-karaibskiego, afroarabskiego, afro-łacińskiego), azjatyckie (w tym osoby z Azji Zachodniej, Azji Wschodniej, Azji Południowej, Azji mieszkańcy Azji Wschodniej, Azji Środkowej, wysp Pacyfiku), mieszkańcy Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, mieszkańcy Półwyspu Arabskiego oraz osoby o pochodzeniu dwurasowym lub mieszanym” – podaje NFB.

Stwierdzono, że definicja „obejmuje zagraniczne narody tubylcze oraz te, które identyfikują się zarówno jako osoby czarnoskóre, jak i osoby kolorowe”.

„Aby uczcić Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania, kanał NFB „ Szkoły z internatem” oferuje bogaty wybór filmów o tragicznym wpływie szkół z internatem w Kanadzie” – stwierdza NFB. „W tej 18-filmowej kolekcji znajdują się tak klasyczne dzieła, jak głęboko osobisty Foster Child Gila Cardinala, a także nowsze filmy, takie jak porywający muzyczny dokument Marie Clements The Road Forward”.

W ostatnim tygodniu września rada filmowa zaprezentuje kanał z okazji Tygodnia Równości Płci w Kanadzie, emitujący „wybór filmów na temat ważnego wkładu kobiet i społeczności zróżnicowanych pod względem płci w Kanadzie”.

Jednym z pierwszych zaprezentowanych programów jest „Aborcja: historie z Północy i Południa”. W promocji programu podano, że film opowiada o „prawie kobiet do bezpiecznej opieki medycznej”.

Inny nosi tytuł: „Czy mam teraz piersi?” to film z 2017 roku o transaktywistce, która zamieściła zdjęcia topless na temat zmiany płci podczas przyjmowania leków hormonalnej terapii zastępczej.