Na zdjęciu od lewej siedzą Henryk Kotyra, Marian Stoppa, Krystyna Kotyra, Grażyna Farmus, pani Kazimierczak i jej mąż Józef Kazimierczak.

9 września 2023 odbyło się Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem, w Grupie 43 ZPwK w Springwater koło Barrie w Ontario. Odśpiewano pieśń z Powstania Styczniowego Marsz, Marsz Polonia, odczytano list od Prezydenta Andrzeja Dudy, pokazano film ze streszczeniami książki po czym przeczytano kolejne fragmenty nawiązujące do wątku Powstania Styczniowego którego rocznice obchodziliśmy w tym roku.

Pokaz audiowizualny umożliwił prezes grupy Adam Domaradzki. Salę zdobiły zdjęcia i grafiki i pamiątki z kolekcji Grażyny, która jest praprawnuczka dwóch powstańców styczniowych Bogumiła Sulimierskiego i Adama Borkowskiego, który w Powstaniu i na katordze stracił 3 swoich braci. Czwarty z nich powrócił z Syberii po 25 latach i wkrótce zmarł.

Eliza Orzeszkowa która wydała swą powieść w 25 rocznicę, jak to nazwała, omijając carską cenzurę , wprowadziła do książki wątek powstańczej zbiorowej mogiły, której strzegą potomkowie Jana i Cecylii mieszkańcy zaścianka. Był to jeden z ważniejszych fragmentów książki odczytanej w Grupie

 

Grażyna Farmus