Niektórzy członkowie parlamentu z ramienia Partii Liberalnej udający się w tym tygodniu na konferencję klubu parlamentarnego partii twierdzą, że spotykają się z ostrą krytyką wyborców – i mają nadzieję, że premier i jego najbliższe otoczenie wysłuchają ich obaw, zanim będzie za późno. Liberałowie organizują trzydniowe spotkania, które rozpoczyna się we wtorek w London w Ontario, gdy partia mierzy się z najgorszymi wynikami sondaży od czasu utworzenia rządu w 2015 r.
Według źródła rządowego wysokiego szczebla rozmowy mają się skoncentrować na uczynieniu mieszkań bardziej przystępnymi cenowo i zwiększeniu ich podaży, poprawie opieki zdrowotnej i walce ze zmianami klimatycznymi.
Przed zgromadzeniem kilku parlamentarzystów skarżyło się CBC News, że premier nie słucha ich poglądów ani nie prosi o radę. CBC News rozmawiało z kilkunastu parlamentarzystami i zapewniło im pewną poufność, aby mogli swobodnie wypowiadać się. Powiedzieli, że planują wykorzystać następne kilka dni, aby nakłonić premiera, jego urząd i gabinet do zaproponowania Kanadyjczykom nowego planu w najważniejszych kwestiach bieżących – ponieważ wielu nie wierzy, że obecna strategia komunikacyjna rządu działa. Niektórzy twierdzili, że chcą także planu reakcji na przywódcę konserwatystów Pierre’a Poilievre’a, Minister imigracji Marc Miller powiedział, że liberałowie są rozdarci co do tego, jak przeciwstawić się, jak to określił, „śmieciowym” atakom Poilievre’a.
Sean Casey, poseł Partii Liberalnej z okręgu Charlottetown, powiedział, że liberałowie muszą odpowiedzieć Poilievre’owi w wyważony, przemyślany sposób, okazujący pokorę, bez angażowania się w agresywne ataki. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Abacus Data wynika, że ​​konserwatyści wyprzedzili liberałów o 14 punktów w całym kraju co stanowi największą jak dotąd przepaść między liberałami Trudeau a konserwatystami. Wielu parlamentarzystów stwierdziło, że są przerażeni danymi. Sondaż wykazał, że młodzi Kanadyjczycy, którzy pomogli zapewnić liberałom większość w 2015 r., rzadziej deklarują, że teraz głosowaliby na liberałów. Członkowie klubu, którzy rozmawiali z CBC News, oświadczyli, że dyskutują o ocenie przywództwa Trudeau, ale bardzo wątpią, czy ktokolwiek poruszy tę kwestię w sposób formalny na forum krajowym.