Justin Trudeau ogłosił, że jego rząd o rok przedłuża termin spłaty programu pożyczek pandemicznych dla małych firm.

Canada Emergency Business Account (CEBA) zostało wprowadzone w szczytowym momencie pandemii, aby pomóc małym firmom zmuszonym do zamknięcia lub ograniczenia działalności z powodu środków zdrowia publicznego. Program oferował nieoprocentowane pożyczki żyrowane przez rząd federalny. Każda firma, która nie spłaciła nie podlegającej umorzeniu  części pożyczki w terminie, jest zobowiązana do spłaty całej kwoty. Wówczas po upływie terminu pozostała  część pożyczki również zaczyna podlegać oprocentowaniu .

Pierwotny termin spłaty wyznaczono na koniec 2022 roku. Później został przedłużony do końca 2023 roku. Trudeau powiedział w środę, że termin zostanie ponownie przedłużony do końca 2024 roku.

Prawie 900 000 firm zostało zatwierdzonych do programu, który rozdzielił nieco ponad 49 miliardów dolarów pożyczek. Tylko 21 procent tych firm w pełni spłaciło  pożyczki do 31 maja. Rząd federalny znajduje się pod ogromną presją ze strony wielu grup, które  wzywają do całkowitego umorzenia zaległych pożyczek.