Ekonomiści prognozują, że w zeszłym miesiącu inflacja ponownie przyspieszyła do około czterech procent.

Oczekuje się, że sierpniowy raport Statistics Canada dotyczący indeksu cen towarów i usług konsumenckich, który ma zostać opublikowany we wtorek, pokaże, że roczna stopa inflacji wzrosła drugi miesiąc z rzędu.

Stopa inflacji w Kanadzie spadła w czerwcu do 2,8 proc., osiągając docelowy zakres Banku Kanady wynoszący 1–3 proc. po raz pierwszy od marca 2021 r. Świętowanie osiągnięcia tego poziomu było jednak krótkotrwałe, ponieważ w następnym miesiącu inflacja wzrosła .

Dyrektor zarządzający Desjardins i szef strategii makro, Royce Mendes, powiedział, że spodziewa się, że inflacja zasadnicza wyniesie w sierpniu cztery procent, w porównaniu z 3,3 procent w lipcu.

„Oczekujemy, że dane o CPI ujawnią, że portfele Kanadyjczyków ucierpiały z powodu wyższych cen, ponownie w dużej mierze spowodowanych cenami benzyny” – powiedział Mendes.

Cena ropy naftowej rosła stale przez całe lato, przekraczając w tym tygodniu 90 dolarów za baryłkę. Dla porównania, ceny w czerwcu oscylowały wokół 70 dolarów za baryłkę.

Tymczasem TD przewiduje, że inflacja wzrosła do 3,8 proc. Dyrektor wykonawczy ds. ekonomii James Orlando powiedział, że kolejnym czynnikiem prawdopodobnie przyczyniającym się do wyższej inflacji w sierpniu jest fakt, że inflacja zaczęła spadać rok temu. „W zeszłym roku zaobserwowaliśmy spadek inflacji, co oznacza, że ​​wystąpią pewne efekty bazowe (roczne), które przełożą się na wyższy odczyt inflacji w przyszłym tygodniu” – stwierdził.

Bank Kanady pozostawił otwarte drzwi do dalszych podwyżek stóp, po części dlatego, że spodziewa się, że obniżenie inflacji do dwóch procent zajmie trochę czasu.