Dwa duże niedźwiedzie grizzly podążały przez 20 minut za 13 turystami szlakiem w Parku Narodowym Banff , a jeden nawet wykonał kilka straszących biegów w stronę grupy.

„Nie codziennie  znajdujesz się tak blisko dwóch niedźwiedzi grizzly” – powiedziała Phoebe Nicholson, przewodniczka w Discover Banff Tours, która prowadziła grupę szlakiem Consolation Lake Trail w pobliżu jeziora Moraine.

„To dość intensywne przeżycie widzieć takie zwierzęta na wolności, w ich naturalnym środowisku, idące z nami spacerkiem”.

Nicholson, która pochodzi z Australii, powiedziała, że ​​było to jej pierwsze spotkanie z grizzly, mimo że ponad rok temu przeprowadziła się do Kanady i przez ostatnie sześć miesięcy pracowała w Banff jako przewodnik turystyczny.

Próbowali „zachować spokój i utrzymywać powolne tempo”
Przez całe 20 minut grizzlie pozostawały 10–20 metrów za turystami– mówi Nicholson, która jako jedyna miał przy sobie spray na niedźwiedzie.

„Dużo trenowaliśmy i podczas wszystkich moich tras mówię też o [niedźwiedziach]” –   dokładnie wiedziałem, co powinnam robić, ale wcielanie tego w życie to co innego”.

Grupa rozpoczęła wędrówkę od jeziora Moraine niedaleko Lake Louise, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w parku. Jedna z osób zaalarmowała Nicholson o niedźwiedziach po tym, jak usłyszała szelest w krzakach.Niedźwiedzie wydawały się bardzo duże, ale ona uważa, że ​​były to matka i jej dorastające młode.

„Mała w pewnym momencie wykonała kilka szybkich biegów, co mogło być czymś, co nazywamy «szarżą blefującą», gdy podbiegają do ciebie, żeby zobaczyć, jaka będzie twoja reakcja” – dodała „Ze szkolenia wiem, że to normalna rzecz. Oczywiście najlepiej jest zachować spokój i utrzymywać powolne tempo, więc dokładnie to robiliśmy”.

W końcu niedźwiedzie opuściły wędrowców i kontynuowały swą wędrówkę

„Wszyscy wtedy patrzyliśmy z podziwem i odzyskiwaliśmy oddech po tym, co się właśnie wydarzyło” – powiedziała.

Nick de Ruyter, dyrektor programu WildSmart w Instytucie Biosfery w Bow Valley w Canmore, mówi, że spotkania takie jak Nicholson nie są niezwykłe. Niedźwiedzie – podobnie jak ludzie – często wybierają trasy po szlakach, ponieważ tak jest im łatwiej.

 „Bezpieczne zejście ze szlaku i przepuszczenie ich to prawdopodobnie jedna z najłatwiejszych i najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić” powiedział de Ruyter.

WildSmart to program ochrony przyrody mający na celu edukację i działania informacyjne związane z interakcjami człowieka z dziką przyrodą i bezpieczeństwem. De Ruyter podzielił się swoimi kluczowymi wskazówkami, jak postępować w przypadku spotkania grizzly.

Podkreśla, że ​​powolne opuszczanie terenu, mówienie do niedźwiedzia spokojnym głosem i unikanie kontaktu wzrokowego może być pomocne szczególnie w przypadku spotkań z  grizzly.

Parks Canada podaje kilka następujących wskazówek dotyczących bezpieczeństwa niedźwiedzi:

Zawsze miej dostęp do sprayu na niedźwiedzie i pamiętaj, jak go prawidłowo używać. Spray może również odstraszyć inne duże zwierzęta, takie jak kuguar czy łoś.
Rób hałas. „Wołaj, klaskaj, śpiewaj lub mów głośno, szczególnie w pobliżu strumieni, gęstej roślinności i skupisk jagód, w wietrzne dni oraz w obszarach o słabej widoczności” –
Trzymaj psy na smyczy przez cały czas. Takie jest prawo, a psy spuszczone ze smyczy mogą niepokoić dziką przyrodę.
Podróżuj w dużych grupach składających się z czterech lub więcej osób i trzymaj się razem na szlaku.
Uważaj na oznaki niedźwiedzi – ślady, odchody – i opuść obszar, jeśli oznaki są świeże.