Kanada przyłącza się do  partnerstwa z kilkoma kluczowymi sojusznikami w celu wysyłania rakiet przeciwlotniczych na Ukrainę.

Minister obrony Bill Blair przebywał w Wielkiej Brytanii i ogłosił wpłatę Kanady w wysokości 33 milionów dolarów podczas wizyty u kanadyjskich żołnierzy pomagających w szkoleniu ukraińskich rekrutów w wojskowym obozie szkoleniowym w Lydd.

Pieniądze pochodzą z 500-milionowego funduszu zapowiedzianego w czerwcu 2023 roku przez premiera Justina Trudeau na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Kanada rozważa też „długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa” dla Ukrainy po wojnie z Rosją, zapowiedział minister

W tym samym miesiącu Wielka Brytania, Dania, Holandia i Stany Zjednoczone nawiązały współpracę w celu dostarczenia setek rakiet przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu, aby pomóc Ukrainie chronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.

Przez nieco ponad rok personel Kanadyjskich Sił Zbrojnych prowadził w Lydd kursy szkoleniowe dla około 2600 ukraińskich rekrutów w zakresie obsługi broni, pierwszej pomocy na polu bitwy i taktyki patrolowania.

W ciągu ostatniego półtora roku Kanada przekazała Ukrainie pomoc o wartości 8 miliardów dolarów, w tym 1,8 miliarda dolarów na pomoc wojskową, obejmującą broń, amunicję, pojazdy wojskowe, kamery dronowe i odzież zimową.