Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział w czwartek, że odrzucił prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wystąpienie na wspólnej sesji Kongresu.

Zełenski, który we wtorek przemawiał przed Narodami Zjednoczonymi i przebywa w Waszyngtonie, aby spotkać się z prezydentem Joe Bidenem i amerykańskimi prawodawcami, poprosił o możliwość zabrania głosu przed obiema izbami Kongresu, na co McCarthy odmówił.

„Prezydent Zełenski poprosił o wspólne posiedzenie. Po prostu nie mieliśmy czasu. Wygłosił już przemówienie na wspólnej sesji ” – powiedział McCarthy, odnosząc się do poprzedniej wizyty Zełenskiego w USA w grudniu 2022 r. „Więc to, co robimy dla Zełenskiego, jest dokładnie tym samym, co zrobiliśmy dla premiera Wielkiej Brytanii , premier Włoch. Zbierzemy dwupartyjną grupę członków, aby się z nim spotkali, tak samo jak zrobiliśmy to z kimkolwiek innym. A to trochę pracowity tydzień. Zajmujemy się kwestią finansowania. Nie wiem, jak mogliśmy to wrzucić w tak krótkim czasie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zełenski spotkał się z McCarthym wcześniej w czwartek rano oraz z przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem i przywódcą mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem. Jak podaje „Politico”, spotkanie wszystkich senatorów z Zełenskim zaplanowano na czwartek na godz. 10:00.

Przed spotkaniem McCarthy powiedział reporterom, że chce sprawdzić, czy ukraiński prezydent ma strategię na zwycięstwo. „Myślę, że wiele osób zadaje sobie pytanie… jaka jest strategia na zwycięstwo? Odpowiedzialność — chcą mieć pewność, że zasoby trafiają we właściwe miejsce” – powiedział McCarthy.

Inni prawodawcy Partii Republikańskiej głośno wyrażali swój sprzeciw wobec udzielania dalszej pomocy Ukrainie, a ponad dwudziestu podpisało się pod listem żądającym większej przejrzystości w zakresie sytuacji na polu bitwy i sposobu wykorzystania funduszy.