W piątek parlament kanadyjski złożył hołd 98-letniemu ukraińskiemu imigrantowi Jarosławowi Hunce, który walczył z Armią Czerwoną  u boku Wehrmachtu podczas II wojny światowej.

Hunka ​​walczył u boku nazistów w ramach 14. Waffen, znanej również jako SS Galizien. SS Galizien brał udział w brutalnych akcjach i okrucieństwach wobec ludności cywilnej, takich jak:
▪️Udział w operacjach antypartyzanckich, przyczyniając się do licznych ofiar wśród ludności cywilnej.
▪️Udział w masowym mordowaniu ludności cywilnej polskiej i żydowskiej.
▪️Zniszczenie i unicestwienie całych wsi, skutkujące wysiedleniem tysięcy.
▪️Współpraca w wysiłkach represyjnego reżimu nazistowskiego zmierzających do unicestwienia społeczności żydowskich.
▪️Egzekwowanie brutalnej polityki czystości rasowej i aryjskiej supremacji propagowanej przez ideologię nazistowską.

Owacja na stojąco pod adresem osoby walczącej u boku hitlerowców w Kanadyjskim parlamencie to chichot historii.

Hunka był gościem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Justina Trudeau. W swoim przemówieniu do parlamentu Zełenski podziękował Kanadzie za ciągłe wsparcie dla wojny z Rosją i zasugerował, że Kanadyjczycy zawsze byli po „jasnej stronie historii”.

Spiker Izby Gmin Anthony Rota był zachwycony obecnością Hunki i powiedział członkom parlamentu (parlamentarzom), że Hunk jest „weteranem drugiej wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom i nadal wspiera żołnierzy nawet w wieku swoich lat”. 98.”

Rota nie próbował wyjaśnić, dlaczego wojowanie Hunki przeciwko Rosji miało służyć celom Kanady podczas II wojny światowej. Kanada nie walczyła z Sowietami podczas drugiej wojny światowej, ale wraz z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i wieloma innymi narodami była sojusznikiem Rosji, czyli Związku Radzieckiego.

Niemniej jednak wszyscy parlamentarzyści wstali, aby nagrodzić Hunkę owacją na stojąco. Takie wielopartyjne demonstracje są niezwykle rzadkie w kanadyjskiej Izbie Gmin. Hunka był zachwycony.

Kanada wpuściła tysiące byłych członków Waffen-SS do Kanady po drugiej wojnie światowej.

Jak zauważył Ezra Levant z Rebel News : „W zeszłym roku Chrystia Freeland trzymała szalik promujący skrajnie prawicowy ukraiński ruch nacjonalistyczny powiązany z neonazistami, upamiętniający Stefana Banderę, nazistowskiego zbrodniarza. Freeland usunęła swoje posty w mediach społecznościowych”

Dziadek Freeland pracował jako nazistowski propagandysta redaktor ukraińskiego pisma wydawanego podczas okupacji w Krakowie, czemu zaprzeczała przez lata.

Levant zauważył również: „Google podaje 738 000 trafienia dla hasła „nazista w konwoju ciężarówek”, wszystkie historie odnoszą się do jednego fałszywego zdjęcia agenta prowokatora z flagą ze swastyką, którego nikt inny nie widział. 738 000 trafień. Trudeau zaprosił do parlamentu prawdziwego weterana nazistowskiego SS i jak dotąd ani jednej wiadomości z reżimowych mediów.”

Lider opozycji Pierre Poilievre napisał w tej sprawie na twitterze:

Dziś wyszło na jaw, że Justin Trudeau osobiście spotkał się z weteranem 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (dywizji nazistowskiej) i uhonorował go. Następnie liberałowie zorganizowali uhonorowanie tego nazistowskiego weterana w Izbie Gmin podczas wizyty prezydenta Ukrainy. Jest to przerażający błąd w ocenie ze strony Justina Trudeau, którego osobiste biuro protokolarne jest odpowiedzialne za organizację i weryfikację wszystkich gości oraz program tego rodzaju wizyt państwowych. Żaden parlamentarzysta (poza Justinem Trudeau) nie miał możliwości sprawdzenia przeszłości tej osoby, zanim została ona przedstawiona i uhonorowana na sali Izby Gmin. Bez ostrzeżenia i kontekstu żaden parlamentarzysta na sali (poza panem Trudeau) nie mógł poznać tej mrocznej przeszłości.

a polska ambasada wyjaśnia: