Ontario ogłosiło, że zwiększy liczbę schorzeń, na które farmaceuci będą mogli wystawiać recepty.

Minister zdrowia Sylvia Jones zorganizowała w niedzielę rano konferencję prasową w aptece Shoppers Drug Mart w The East Mall w Etobicoke, szczegółowo opisując, w jaki sposób prowincja dodała sześć kolejnych powszechnych dolegliwości do listy 13, które farmaceuci byli już w stanie leczyć.

Rząd Ontario ogłosił w swoim opublikowanym w marcu budżecie plany rozszerzenia uprawnień farmaceutów do przepisywania leków w związku z trądzikiem, aftami i wysypką pieluszkową wymienionymi wśród schorzeń, które farmaceuci mogą teraz leczyć.

„Poszerzając listę typowych dolegliwości, które mogą leczyć farmaceuci, ludzie będą teraz uzyskać szybszy i wygodniejszy dostęp do potrzebnej opieki bliżej domu, co pomoże jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania w naszych przychodniach i szpitalach” – stwierdziła Jones w niedzielnym oświadczeniu .

Farmaceuci mogą również przepisać leczenie infekcji drożdżakowych,  robaków oraz nudności i wymiotów w czasie ciąży.

Prowincja po raz pierwszy przyznała farmaceutom uprawnienia do przepisywania leków 1 stycznia, umożliwiając im leczenie takich dolegliwości, jak pokrzywka i infekcje dróg moczowych.

Według Ministerstwa Zdrowia 89 procent aptek w Ontario przystąpiło do programu i od tego czasu przeprowadziło ponad 400 000 ocen.