Izrael ogłosił wprowadził stan wojenny po tym, jak terroryści przeniknęli przez izraelskie granice, atakując domy i ludność cywilną, a Hamas przyznał się do wystrzelenia tysięcy rakiet ze Strefy Gazy na terytorium Izraela w bezprecedensowym, niesprowokowanym i zaskakującym ataku.

Hamas w sobotni poranek przyznał się do szeroko zakrojonych ataków rakietowych, które uruchomiły syreny w dziesiątkach miejsc w południowym i środkowym Izraelu, w tym w Jerozolimie.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) początkowo ogłosiły „stan gotowości bojowej” w oświadczeniu około godziny 8:25 czasu lokalnego. Stwierdzono, że organizacja terrorystyczna Hamas w ciągu ostatniej godziny „rozpoczęła masowe ataki rakietowe ze Strefy Gazy na terytorium Izraela, a terroryści przedostali się na terytorium Izraela w wielu różnych miejscach.”

Po zwołaniu nadzwyczajnego spotkania  ds. bezpieczeństwa izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył później, że „jesteśmy w stanie wojny” i obiecał, że „wróg zapłaci bezprecedensową cenę”  podczas gdy izraelski minister obrony Yoav Gallant zatwierdził mobilizację rezerwistów.

Po tym spotkaniu w izraelskiej kwaterze wojskowej w Tel Awiwie pan Gallant ostrzegł, że Hamas „popełnił poważny błąd”, organizując atak. „Państwo Izrael wygra tę wojnę” – zapowiedział.

Izrael i Hamas toczyły wiele konfliktów, odkąd ta grupa terrorystyczna przejęła kontrolę nad Gazą w 2007 roku. Jednak sobotni incydent jest najintensywniejszym atakiem na Izrael od lat.

W sobotę wczesnym rankiem w audycji w mediach Hamasu przywódca wojskowy Hamasu Mohammad Deif ogłosił nową ofensywę przeciwko Izraelowi, wzywając Palestyńczyków na całym świecie do walki. Stwierdził, że zaledwie w ciągu pierwszych 20 minut ataku wycelowano w Izrael ponad 5000 rakiet.
„To dzień największej bitwy, która zakończy ostatnią okupację na ziemi” – zapowiedział.

Wkrótce potem Izrael ogłosił, że w Gazie trwają ataki odwetowe. Gdy Izrael rozmieszczał obronę przeciwrakietową, można było usłyszeć odgłosy co najmniej trzech eksplozji. IDF w swoim sobotnim porannym oświadczeniu nakazał ludności cywilnej w pobliżu Gazy pozostać w schronach, a osobom na obszarach południowych i centralnych – aby była w pobliżu schronów.
Izraelskie media doniosły, że zamachowcy Hamasu strzelali do pieszych i domów w mieście Sderot na południu Izraela, a filmy krążące w mediach społecznościowych zdawały się przedstawiać starcia uliczne. .
Do godziny 12:45 czasu lokalnego izraelskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 545 rannych zostało ewakuowanych do szpitali w całym Izraelu. Izrael uważa atak na Jerozolimę za poważną eskalację, za którą odpowiedzialny jest Hamas.

„Organizacja terrorystyczna Hamas jest suwerenem w Strefie Gazy i jest odpowiedzialna za ten atak. Poniesie konsekwencje i odpowiedzialność za te wydarzenia” – stwierdziła IDF.