Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbywały się całym kraju i w wielu miejscach za granicą. Organizowano koncerty, parady, marsze, apele czy biegi.

19:19 Szef MSWiA dziękuje służbom

Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom, dzięki którym Polacy mogli bezpiecznie i godnie świętować niepodległość naszego państwa – napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) szef MSWiA Mariusz Kamiński.

18:59 Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Wrocławia w Marszu Niepodległości

Uczestnicy przeszli spod Dworca Głównego na Ostrów Tumski. Marsz zakończył się chwilę przed godz. 18, policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Marsz Niepodległości ruszył ok. godz. 16 spod Dworca Głównego we Wrocławiu. Według organizatorów, wzięło w nim udział ok. 5 tys. osób. Uczestnicy przeszli wzdłuż ul. Kołłątaja i ul. Piotra Skargi w kierunku pl. Dominikańskiego, skąd skręcili w stronę pl. Społecznego i przez Most Pokoju dotarli na Ostrów Tumski.

Jednym z haseł marszu było “Polak w Polsce gospodarzem”.

 

 

17:14 Uczestnicy Marszu Niepodległości w stolicy dotarli na błonia Stadionu Narodowego

Część uczestników marszu, który dotarł na błonia Stadionu Narodowego powoli rozchodzi się, niektórzy zostają, by wysłuchać jeszcze koncertu zaplanowanego do godziny 20.

W pociągach na pobliskiej stacji kolejowej oraz w metrze pełno jest ludzi z biało-czerwonymi flagami.

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

16:05 Sobowtór Józefa Piłsudskiego w Opolu

Wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele franciszkanów, a następnie przeniosły się na plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego złożono kwiaty.

Jak podkreślił wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, duża frekwencja mieszkańców regionu na uroczystościach to dowód na chęć Polaków do kultywowania tradycji świętowania dnia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Władze Opola przygotowały dla wszystkich okolicznościowy piknik, na którym można uczestniczyć w warsztatach o tematyce patriotycznej. Będzie okazja do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, a animatorem wydarzenia na rynku Opola jest sobowtór Józefa Piłsudskiego.
16:11 W Warszawie szósty świąteczny Festiwal Niepodległa

Po raz szósty spotykamy się 11 listopada, w Święto Niepodległości na Festiwalu Niepodległa. Przez cały dzień będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które są związane z polską kulturą, historią i narodowym dziedzictwem – powiedziała PAP rzeczniczka organizatora festiwalu, Biura Niepodległa, Wioletta Łabuda-Iwaniak.

15:43 Wojewoda kujawsko-pomorski: niespokojne czasy wymagają szczególnej troski o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą

Niespokojne czasy, które mamy, wymagają od nas szczególnej troski o dobro wspólne, o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą – powiedział w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się przez pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, na dziedzińcu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

“Dziś mija 105 lat od wspaniałego dnia, w którym Polska powróciła na arenę dziejów jako samodzielny byt państwowy. Niepodległość, całość i wolność ojczyzny naszej są wciąż wartościami najwyższymi dla narodowej wspólnoty, wartościami, o które trzeba się troszczyć, które trzeba szanować i których w razie potrzeby trzeba bronić. Niespokojne czasy, które mamy, wymagają od nas szczególnej troski o dobro wspólne, o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą” – mówił wojewoda.

15:30 Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Olsztynie

Apelem poległych, odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny uczczono w Olsztynie 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście do uczestników wskazał, ze ceną za utrzymanie lub odzyskanie wolności była krew przelana na polach bitew.

Olsztyńskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych rozpoczęły się w sobotę od mszy w katedrze św. Jakuba. Po niej uczestnicy przeszli na Plac Solidarności pod Pomnik Wolności Ojczyzny.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że niepodległość i suwerenność to wartości fundamentalne. “Polacy przekonali się o tym wielokrotnie, z bronią w ręku walcząc o swoją ojczyznę. Ceną za utrzymanie bądź też odzyskanie niepodległości była krew przelana na polach bitew. Pośród wszystkich tych chlubnych momentów naszej historii szczególne miejsce zajmuje dzień 11 listopada 1918 r., data wyznaczająca początek odrodzonego po rozbiorach państwa” – podkreślił szef resortu obrony.

15:21 Marsz Niepodległości przechodzi mostem Poniatowskiego

Dalej manifestacja zejdzie łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręci na błonia Stadionu Narodowego.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości, która idzie na czele manifestacji. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec. Marsz przebiega spokojnie.

Tegoroczny Marsz Niepodległości idzie pod hasłem “Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczestnicy mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych.

Widać też transparenty z hasłami “Bóg, honor, ojczyzna”, “Tak dla życia” czy “Warto być Polakiem”. Wznoszone są okrzyki takie jak “Duma, duma, narodowa duma”, “Jeszcze Polska nie zginęła”. Niektórzy odpalają race.(PAP)
15:15 Tłumy na ulicach Poznania, mieszkańcy świętują radośnie i patriotycznie

Na uroczystościach patriotycznych, w marszu niepodległości, ale przede wszystkim na ulicach w centrum miasta, świętują  mieszkańcy Poznania. 11 listopada miasto obchodzi nie tylko Święto Niepodległości, ale także Imieniny Ulicy Święty Marcin.

Na tej jednej z głównych arterii miasta, a także na ulicach przyległych, od przedpołudnia gromadzą się, spacerują oraz robią zakupy tłumy poznaniaków.

Na al. Niepodległości działa kiermasz, na którym można nabyć tradycyjne rogale świętomarcińskie i  posmakować gęsiny. Kupić tu można także coś na rozgrzewkę: kawę, grzańce, barszcz czerwony oraz ręcznie robione maskotki w kształcie gęsi.

Na ul. Święty Marcin, gdzie stanęły stoiska z gęsiną, do bezpłatnego poczęstunku ustawiły się potężne kolejki. W tym roku, po raz pierwszy po przerwie wywołanej pandemią oraz generalnym remontem ulic w centrum Poznania, świętowanie odbyło się zgodnie z tradycją: z imponującym, barwnym korowodem i z przekazaniem Świętemu Marcinowi kluczy do bram miasta. Wielu poznaniaków przyjeżdża do centrum miasta właśnie po to, by na jednym ze stoisk kupić rogale świętomarcińskie. Swoje produkty oferuje na stoiskach szereg producentów z Poznania i Wielkopolski, cena za rogal wynosi z reguły od 11 do 15 złotych. Po rogale świętomarcińskie na swoje stanowisko zaprasza Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dochód ze sprzedaży rogali będzie przeznaczony na przygotowanie Wigilii dla ubogich.

“Cieszymy się, że możemy realizować w ten sposób ideę troski św. Marcina o najuboższych” – przekazała rzeczniczka Caritas Maria Książkiewicz.

15:00 Kilka tysięcy uczestników przeszło ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. W miastach zorganizowano barwne parady z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Gdańska 21. Parada Niepodległości po godz. 10:30 wyruszyła z Podwala Staromiejskiego. Uczestnicy przeszli w stronę Starego i Głównego Miasta pod Zieloną Bramę. Ze sceny do zgromadzonych zwrócili się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Struk podkreślił, że “dzisiejsza parada jest dowodem na to, że Polska nie jest nam obojętna”. “Słyszymy od czasu do czasu, że tracimy suwerenność, że następuję anihilacja naszej ojczyzny, naszego państwa, ale nasz manifest, w sercu Gdańska dowodzi, że tak nie jest” – przekonywał na zakończenie parady.

Zaznaczył, że chce, żeby Polska znakomicie się rozwijała. “Chcemy być w sercu Europy, chcemy być znaczącym krajem w Unii Europejskiej” – mówił. Prezydent Gdańska podziękowała m.in. za zorganizowanie parady. “Jesteśmy tu całymi rodzinami. Myślę, że każdemu z nas marzy się taka Polska, jaką widzimy tutaj na ulicach Gdańska” – mówiła i przekonywała, że “to wszystko, jest w naszych rękach”.

Następnie uczestnicy parady odśpiewali hymn i pozowali do rodzinnego zdjęcia.

Później z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał koncert carillonowy. Muzycy wykonali pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także tradycyjną muzykę gdańską.

14:49 Uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszyli z ronda Dmowskiego. Idący w pochodzie uczestnicy niosą biało-czerwone flagi. Pochód prowadzi straż Marszu Niepodległości.

Głos zabrał Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. Powiedział do zgromadzonych: “musimy stanąć w obronie polskiej niepodległości. Ona nie obroni się sama. (…) niepodległość polega na tym ze w kluczowych sprawach decydujemy sami”.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych jest dużo policyjnych samochodów. Nad trasą lata śmigłowiec.

14:15 Zmiany w traktatach UE to w rzeczywistości likwidacja państwa polskiego i powołanie państwa europejskiego, dlatego Święto Niepodległości nabiera w tym roku nowego znaczenia. Nie pozwolimy Niemcom podstępnie odebrać Polsce suwerenności – podkreśliła w sobotę Suwerenna Polska.

Suwerenna Polska we wpisie na X (d. Twitter) odniosła się do zmian traktatów unijnych.

Jak stwierdziło ugrupowanie, przygotowane zmiany w traktatach UE to w rzeczywistości likwidacja państwa polskiego i powołanie państwa europejskiego, dlatego Święto Niepodległości – pisze partia – nabiera w tym roku zupełnie nowego znaczenia. “Wybory w Polsce przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie, a decyzje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących Polaków zapadać będą ponad ich głowami. Formalnie w Brukseli – naprawdę w Berlinie” – oceniło ugrupowanie.

“Już 3 lata temu głośno przestrzegaliśmy, że taki jest niemiecki plan. Już wtedy wskazywaliśmy, że droga do jego realizacji prowadzi przez powiązanie wypłat z unijnego budżetu z „zasadą praworządności” i pułapki ukryte w KPO. Już wówczas alarmowaliśmy, że Niemcy chcą radykalnie ograniczyć suwerenność wszystkim państwom, które odważyły się podważać główny ośrodek decyzyjny Unii” – napisała Suwerenna Polska.

14:05 Na rondzie Dmowskiego w Warszawie o godz. 14 w sobotę rozpoczął się Marsz Niepodległości. Manifestacja, która w tym roku przejdzie przez stolicę pod hasłem “Jeszcze Polska nie zginęła”, ma wyruszyć z ronda o godz. 14.30.

Uczestnicy o godz. 14 odpali race i odśpiewali hymn Polski.

Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad rondem Dmowskiego lata policyjny śmigłowiec.

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

13:34 Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień, który powinien łączyć wszystkich, niezależnie od przekonań politycznych czy światopoglądowych – podkreślił w sobotę współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Wskazał, że Polska jest wspólnym dobrem, które należy pielęgnować i chronić.

“Dziś świętujemy niepodległość Polski! To wyjątkowy dzień, który powinien nas wszystkich jednoczyć, niezależnie od naszych przekonań politycznych czy światopoglądowych” – napisał na X (d. Twitter) Robert Biedroń.

Jak zaznaczył, Polska jest wspólnym dobrem Polaków, które należy pielęgnować i chronić. “Szczęśliwej rocznicy Niepodległości” – dodał.

13:35 Tłumy mieszkańców wzięły udział w sobotę w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na placu Litewskim w Lublinie. Złotym medalem za zasługi dla obronności kraju uhonorowany został rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym rozpoczęły się w sobotę lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy wydarzenia przemaszerowali z Archikatedry Lubelskiej na Plac Litewski, gdzie odbył się uroczysty apel z odśpiewaniem hymnu oraz podniesieniem flagi państwowej na maszt.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zwrócił uwagę, że w 1918 roku udało się odzyskać niepodległość m.in. dlatego, że na pewien czas zapanowała zgoda i jedność celu, niezależnie od opcji politycznych oraz poglądów społecznych, gospodarczych. Wśród ojców niepodległości wymienił Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego.

13:33 11 listopada musimy czuć nie tylko prawo do życia w wolnej Polsce, ale musimy poczuć obowiązek utrzymywania niepodległości – powiedział w sobotę minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek w miejscowości Goszczanów w pow. sieradzkim (woj. łódzkie) podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

13:24 Niech żyje Polska. Wolna, demokratyczna i niepodległa. I po prostu – nasza, jedyna, najpiękniejsza i wspólna – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

“Niech żyje Polska! Wolna, demokratyczna i niepodległa. I po prostu – nasza, jedyna, najpiękniejsza i wspólna” – napisał premier w sobotę na Facebooku.

Do wpisu szef rządu dołączył kilka zdjęć z obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

13:22 Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Tomasz Grodzki oraz Marszałek Senior Marek Sawicki złożyli w sobotę – w dniu Narodowego Święta Niepodległości – wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

13:14 Po godzinie 13 w pobliżu ronda Dmowskiego zaczęli gromadzić się uczestnicy Marszu Niepodległości, który w sobotę przejdzie ulicami stolicy. Wielu z nich trzyma w rękach flagi narodowe. Na trasie przemarszu widać znaczne siły policji.

Uczestnicy manifestacji po godz. 13 zaczęli gromadzić się w pobliżu ronda Dmowskiego. Wielu uczestników ma biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinane do kurtek kotyliony. Niektórzy mają też wianki i czapki w kolorach narodowych.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych jest dużo policyjnych samochodów.

13:01 Polska to nie jest jakaś idea, Polska to nie jest abstrakcja. Kościół to też nie jakaś idea, jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś projekt gospodarczy. I jedno i drugie nie jest na pewno żadnym tłumem, żadną masą – mówił w homilii podczas mszy w intencji ojczyzny metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

12:46 W ramach akcji “Niepodległa do Hymnu” Polacy w sobotnie południe śpiewali polski hymn. Mazurek Dąbrowskiego odśpiewano m.in. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w łódzkim Teatrze Wielkim, na Rynku Głównym w Krakowie, przed budynkiem ratusza w Białymstoku i we Wrocławiu. W akcji udział wzięli także Polacy za granicą.

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w blisko 1000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w ramach Festiwalu Niepodległa, zaplanowane zostały m.in. koncerty na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których można było posłuchać duetu KARAŚ/ROGUCKI, Sary James, Baranovskiego, a także Kamila Bednarka. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano atrakcje przygotowane dla dzieci; na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni mogli uczyć się polskich tańców.

W akcję “Niepodległa do hymnu” po raz kolejny włączył się m.in. zespół Teatru Wielkiego w Łodzi, w którego foyer odbył się koncert “Narodowe Śpiewanie”. W jego programie znalazło się wiele pieśni patriotycznych. Wcześniej odbyła się próba odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

12:41 Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska, odrodziło się – powiedział w sobotę podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda.

12:40 W związku z obchodami Święta Niepodległości zamknięte dla ruchu jest centrum miasta. Nie jeżdżą autobusy i tramwaje.

12:33 Ok. 7 tys. osób zebrało się na wrocławskim pl. Wolności, skąd w sobotę wyruszyła Radosna Parada Niepodległości. Zapraszamy młodych ludzi do tego, żeby świętowali 11 listopada odzyskanie niepodległości, ale też, żeby uruchomili kreatywność – powiedział PAP dyrektor Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu dr Andrzej Jerie.

12:24 Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sobotę na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, odbyły się centralne uroczystości okolicznościowe na Litwie.

Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. Odśpiewano hymny Polski i Litwy. Była też wspólna modlitwa, której przewodniczył ksiądz proboszcz wileńskiej parafii pw. św. Rafała Archanioła.

Ambasador Polski w Wilnie Konstanty Radziwiłł przedstawiając zarys historii sprzed 105 lat i ówczesną sytuację Polski wezwał licznie zgromadzonych przy mauzoleum, nie tylko litewskich Polaków, ale też gości z Polski, do zastanowienia się, „gdzie jest Polska i co to jest Polska?”.

„Moim zdaniem Polska to jest serce każdego, który się czuje Polakiem (…). Polska nie ma granic geograficznych, ale również czasowych, bo my wszyscy, Polacy, także ci, którzy byli przed nami, tworzymy jedną wspaniałą Polskę. (…)Jesteśmy dumni z Polski, która jest w sercu każdego z nas, która jest wielka, potężna, zasobna, demokratyczna, suwerenna, wspaniała” – mówił ambasador.

12:18 Kampania wyborcza się skończyła w związku z tym jest możliwość, aby wszyscy Polacy i Polki byli razem, żeby dzisiaj skupiać się na pozytywnej interpretacji patriotyzmu, żeby nikomu nie odmawiać prawa do patriotyzmu – powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

12:15 W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu i politycy PiS złożyli w sobotę wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie.

12:14 To jest radosne święto. Śpiewamy hymn, mamy biało-czerwone flagi, wspominamy czas odzyskiwania niepodległości i zachęcamy do cieszenia się z wolności. Mówimy też o zagrożeniach płynących z Parlamentu Europejskiego, z Komisji Europejskiej – powiedziała PAP europosłanka Anna Zalewska (PiS), organizatorka pikiety pt. “Niepodległa Polska w Europie Ojczyzn”.

12:11 Punktualnie o godzinie 11.11 w Warszawie wystartował 33. Bieg Niepodległości na 10 km. Wygrał go Szymon Gumkowski, który uzyskał czas 30.56. Najszybszą kobietą była Emilia Mazek – 34.12. Przed startem zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Około 15 tysięcy biegaczy ubranych w białe i czerwone koszulki utworzyło symboliczną flagę narodową, przemierzając Aleję Jana Pawła II i Aleje Niepodległości. Start i meta były zlokalizowane przy ulicy Stawki. Uczestnicy najpierw biegli na południe, a po 5 km zawrócili na wysokości ul. Stefana Batorego.

Jako pierwszy do mety dotarł Gumkowski. Zwycięzca o dziewięć sekund wyprzedził drugiego Tomasza Słupika i o 13 sekund trzeciego Mariusza Giżyńskiego, który wygrał tę imprezę w 2010 i 2012 roku.

Mazek czasem 34.12 zdeklasowała konkurencję. Druga Adriana Kalbarczyk i trzecia Magdalena Sudak były wolniejsze o ponad dwie minuty.

“To najpopularniejszy bieg w Polsce przypadający w Święto Niepodległości, który wpisał się w tradycję obchodów i w kalendarze biegaczy” – powiedział Bartłomiej Stępień, kierownik Działu Marketingu, Strategii i Rozwoju Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.

12:10 W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

11:54 Każde Święto Niepodległości, każdy 11 listopada to jest wielka powszechna lekcja patriotyzmu i historii, święto dziękczynienia ojcom naszej niepodległości, ale to jest również drogowskaz na przyszłość – mówił w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:45 Niech ten dzień – Narodowe Święto Niepodległości – będzie okazją do dostrzeżenia, że najważniejsze są i muszą być: niepodległość, wolność i suwerenność – napisał w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) senator PiS Stanisław Karczewski.

11:05 Każdego roku spotykamy się z kombatantami, żeby tym osobom podziękować, bo bardzo często są to świadkowie walk o wolną i niepodległą Polskę. W trakcie świętowania nie może zabraknąć też sportowych akcentów – powiedział PAP prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

11:02 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Narodowe Święto Niepodległości złożył wieńce przed znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.

Na Twitterze Senatu poinformowano, że “w Narodowe Święto Niepodległości Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oddał hołd Ojcom Niepodległości przed ich pomnikami w Warszawie”. “Marszałek złożył wieńce przed pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wojciecha Korfantego” – dodano.

10:54 Świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i wolności – podkreśliła w sobotę szefowa MRiPS Marlena Maląg.

“Dzisiaj obchodzimy i świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i wolności” – napisała na platformie X minister Maląg.

“11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej. Niech żyje Polska!” – dodała minister.

10:53 W 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli w sobotę wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości. Kwiaty złożyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

10:52 Wyłączony został ruch na całej trasie Biegu Niepodległości od Ronda Radosława do ul. Rakowieckiej – poinformowała stołeczna policja.

Policja poinformowała również, że na Al. Jerozolimskich nie kursują tramwaje.

10:51 Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata; 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość. Polsko, wszystkiego najlepszego – podkreśliło w sobotę MSZ.

Na Platformie X resortu spraw zagranicznych podkreślono, że w sobotę obchodzimy Święto Niepodległości, “niezwykle ważny dzień dla każdego Polaka”. “Minęło 105 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę świata” – zaznaczyło MSZ.

Resort podkreślił, że 11 listopada upamiętniamy też tych, którzy oddali życie za polską tożsamość. “Polsko, wszystkiego najlepszego!” – zaznaczyło MSZ.

10:46 Polska nie może nigdy być własnością takiej czy innej politycznej siły; nie może co jakiś czas przechodzić z rąk do rąk – mówił w sobotę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. W trakcie mszy w Narodowe Święto Niepodległości przypomniał, że wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości.

10:44 Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w sobotę wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Parze prezydenckiej towarzyszyli: marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek senior Marek Sawicki.

Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego prochy spoczywają w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

10:43 Dzisiaj, po raz 105. od pamiętnego roku 1918 mamy możliwość dumnie nazwać się Polakami! – czytamy na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

10:33 Politycy PO złożyli w sobotę – w Narodowe Święto Niepodległości – kwiaty przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego. To jeden z ojców sukcesu niepodległej z 1918 roku. Osoba, która wygrała nam – w sposób dosłowny – niepodległość – powiedział PAP przewodniczący dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej Michał Jaros.

Przewodniczący dolnośląskich struktur PO Michał Jaros powiedział PAP, że miejsce złożenia kwiatów wybrano nieprzypadkowo. “Ignacy Paderewski to jeden z ojców sukcesu niepodległej z 1918 roku. Osoba, która wygrała nam – w sposób dosłowny – niepodległość. Stoimy obok budynku, w którym miał koncert we Wrocławiu. To polski wątek w historii przedwojennego Breslau. My jesteśmy tutaj od 1945 roku i kontynuujemy tą tradycję patriotyczną, odwołując się do korzeni i składając kwiaty pod pomnikiem jeden z osób, która miała kluczowe znaczenie w tym przełomowym dla nas momencie” – powiedział PAP Jaros.

Podkreślił, że odzyskanie niepodległości i tworzenie struktur państwa wymagało współpracy wielu różnych środowisk.

“Trzy zabory, to trzy różne systemy podatkowe, trzy różne systemy prawne, trzy różne systemy edukacji. To był bardzo trudny moment dla Polski. Polscy patrioci musieli wykonać pracę nie tylko na rzecz odzyskania niepodległości, ale również na rzecz jej utrzymania” – zauważył Jaros.

10:32 Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, we wszystkich jednostkach Straży Granicznej wywieszono flagę Rzeczypospolitej Polskiej, aby w ten sposób uczcić narodowe święto – poinformowała w sobotę na platformie X (dawniej Twitter) Straż Graniczna.

10:11 W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrują – biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński oraz biskup pomocniczy Rafał Markowski.

W liturgii uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek senior Sejmu Marek Sawicki, prezes TK Julia Przyłebska, minister zdrowia Katarzyna Sójka.

10:10 Wyłączony został ruch kołowy od Ronda Waszyngtona przez Al. Jerozolimskie do Ronda Czterdziestolatka – poinformowała stołeczna policja. Dodano, że na trasie rozpoczną się kontrole pirotechniczne.

Warszawska Policja podała, że możliwe są również ograniczenia w ruchu w innych miejscach.

Wcześniej Policja informowała, że W związku z Biegiem Niepodległości została zamknięta al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do ul. Anielewicza, wyłączony jest również ruch na ul. Marszałkowskiej na odcinku od Żurawiej do Ronda Dmowskiego.

10:05 Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. “Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko” – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

09:49 Dziękuję, że przybyliście państwo na tę uroczystość odznaczenia grupy naszych zacnych rodaków, przyjaciół Polski – podkreślił w sobotę w Belwederze prezydent Andrzej Duda. Dodał, że odznaczeni to grupa bardzo symboliczna dla niepodległej Polski.

09:46 W związku z Biegiem Niepodległości została zamknięta al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do ul. Anielewicza, wyłączony jest również ruch na ul. Marszałkowskiej na odcinku od Żurawiej do Ronda Dmowskiego – poinformowała w sobotę warszawska policja.

33. Bieg Niepodległości rozpocznie się punktualnie o godzinie 11.11 w Warszawie. Przez kilka godzin zamknięte będą ulice: aleja Jana Pawła II, Chałubińskiego i Aleja Niepodległości od ronda Zgrupowania AK “Radosław” do Rakowieckiej. Uczestnicy najpierw zajmą wschodnie jezdnie tych dróg – prowadzących w stronę Mokotowa. Następnie, po zawróceniu na skrzyżowaniu z ulicą Rakowiecką, biegacze wrócą zachodnimi jezdniami. W czasie zmagań kierowcy nie będą mogli także przeciąć trasy biegu aleją “Solidarności”, Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego.

Po godzinie 9.30 warszawska policja poinformowała o pierwszych utrudnieniach w ruchu. “Pierwsze wyłączenia w ruchu kołowym, dotyczą trasy Biegu Niepodległości al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do ul. Anielewicza. Wyłączony jest również ruch na ul. Marszałkowskiej na odcinku od Żurawiej do Ronda Dmowskiego” – przekazała KSP.

09:34 Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony mjr Zenon Wechmann, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ojciec Gabriel Bartoszewski, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Rafał Brzoska i Omenaa Mensah.

09:07 Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami złożyli wieniec pod obeliskiem “Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” i przed Tablicą Pamięci – poinformowała w sobotę na platformie X polska policja.

08:59 Rzeźbiarz, twórca scenografii i instalacji, autor projektu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie – Jerzy Kalina został w sobotę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudy Orderem Orła Białego.

08:32 Prezydent Andrzej Duda składa w sobotę, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, wieńce przed znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.

Prezydent złożył wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa. Następnie złoży wieńce przed pomnikami Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Prezydent wręczy też w sobotę w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Następnie wraz z Pierwszą Damą weźmie udział w mszy świętej za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej.

W południe zaplanowano udział prezydenta w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

08:25 Ciesząc się z wolności, jaką mamy teraz, musimy zawsze pamiętać, że niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze. Polskę mogą czekać kolejne zagrożenia, także takie, jakich sobie jeszcze nie wyobrażamy. Albo nie dostrzegamy – napisała europosłanka PiS Beata Szydło w sobotę na platformie X.

Jak wskazała “wielu przedstawicieli ówczesnej polskiej elity z radością przyjmowało obce ingerencje w polskie sprawy, wręcz się ich domagało”. “Niektórzy otwarcie działali na rzecz obcych interesów, działając przeciwko interesom Polski i Polaków” – podkreśliła.

“Kiedy przyszło otrzeźwienie, było już za późno. Reformy ustrojowe nie mogły pomóc w sytuacji, gdy polska armia była nieliczna i rozbrojona. Utrata niepodległości oznaczała nie tylko, że Polska zniknęła z mapy. Polacy na swojej ziemi stali się ludźmi drugiej kategorii. Bez własnego państwa Polacy byli wystawieni na prześladowania, wyzysk, rabunek” – zauważyła.

07:54 W Narodowe Święto Niepodległości wspierają nas policjanci z całego kraju. Robimy wszystko, aby było bezpiecznie – podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak.

“Warto zwrócić uwagę, że zabezpieczenia zaczęliśmy jeszcze przed rozpoczęciem operacji policyjnej. Już w czwartek nasze działania zaczęliśmy zabezpieczeniem meczu pucharowego na stadionie Legii i w niedzielę te działania zakończymy także zabezpieczeniem, tym razem meczu podwyższonego ryzyka pomiędzy Legią z Lechem Poznań na ul. Łazienkowskiej” – zaznaczył.

Policjant przypomniał, że 11 listopada to co roku jedno z największych zabezpieczeń dla Komendy Stołecznej Policji. “W zabezpieczeniu uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości biorą udział policjanci z całego kraju. Tradycyjnie, od wielu lat Komendant Główny Policji wspiera nasze siły kierując dodatkowych policjantów zarówno z oddziałów prewencji poszczególnych garnizonów, jak również policjantów wydziałów ruchu drogowego. To te obszary są najbardziej widoczne podczas naszych działań” – powiedział.

07:20 Specjalny pociąg wyjedzie w sobotę, z okazji Święta Niepodległości ze stacji w Środzie Wielkopolskiej. Przejazd wąskotorówką organizuje Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej “Bana”; frekwencja podczas świątecznych kursów 11 listopada jest zawsze wysoka.

Średzka Kolej Powiatowa oficjalnie rozpoczęła działalność w 1902 r. Zachowany do dziś, liczący 14 km odcinek wąskotorowej linii kolejowej ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla został oddany do użytku w 1910 r. Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej “Bana” jest operatorem kolei. Ma m.in. dwa sprawne parowozy wyremontowane siłą członków stowarzyszenia.

W sobotę świątecznie przystrojony pociąg przejedzie ze stacji Środa Miasto do Zaniemyśla. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji ogrzewane wagony. Jak powiedział PAP w imieniu organizatorów przejazdu Krzysztof Kubiak, w trakcie podróży śpiewane będą patriotyczne pieśni, pasażerowie częstować się też będą tradycyjnymi, słodkimi rogalami. W drodze powrotnej skład zatrzyma się w Śnieciskach. Tam zorganizowane będzie ognisko z bigosem, pieczoną kiełbasą, zupą.

„Przejazdy z okazji 11 listopada są szczególnym elementem naszego kalendarza wydarzeń już od kilku lat. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem – także dlatego, że organizujemy je już poza sezonem, po zakończeniu regularnych przejazdów” – powiedział PAP Kubiak.

07:19 “Bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi. Stąd też niezwykle ważna rola Wojska Polskiego jako gwaranta naszego bezpieczeństwa oraz niepodległości. Przez 123 lata niewoli decyzje, które dotyczyły nas zapadały w Petersburgu, Berlinie i w Wiedniu. Dbajmy o to, aby decyzje dotyczące Polski i Polaków zapadały w Warszawie” – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na platformie X (dawny Twitter).

07:10 W sobotę z okazji Narodowego Święta Niepodległości ulicami miasta przejdzie 21. Parada Niepodległości. Uczestniczyć w niej będą m.in. grupy rekonstrukcyjne, harcerze, właściciele zabytkowych aut i zespoły muzyczne.

“Formowanie parady rozpocznie się w sobotę od godz. 9 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Wtedy też dzwonnicy konfraterni Kościoła św. Katarzyny wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 2,5 tony dzwonu +Pokój i Pojednanie+” – zapowiedziała w komunikacie przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.

Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską i Targ Drzewny. A następnie: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdą na Długą i przejdą na Długi Targ. Pod Zieloną Bramą zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.

07:04 W sobotę, 11 listopada, na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. Będą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym, zarejestrowano kilkanaście różnych zgromadzeń publicznych. Oznacza to zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu autobusów i tramwajów – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

06:40 “Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski. Te słowa Władysława Andersa brzmią dzisiaj wyjątkowo aktualnie. Naród łączy nas wszystkich w jedno. Naród jest świętością, do której każdy z nas ma prawo i nikt nigdy nie może tego prawa nas pozbawić” – powiedział Donald Tusk w filmie opublikowanym na platformie X (dawny Twitter).

06:30 Z okazji Święta Niepodległości w całym kraju odbędą się w sobotę odbędą się biegi, koncerty, sadzenie drzew i warsztaty tworzenia patriotycznej biżuterii.

Najbarwniej Dzień Niepodległości będzie obchodzony jest w Poznaniu, bo tego dnia poznaniacy celebrują nie tylko rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także imieniny ulicy Święty Marcin, jednej z głównych ulic miasta.

W kujawsko-pomorskim Święto Niepodległości będzie smakowało gęsiną. W  miejscowości Przysieka koło Torunia, z okazji Święta Niepodległości odbędzie się Festiwal Gęsiny, który jest zwieńczeniem akcji “Gęsina na św. Marcina”. Od lat prowadzi ją samorząd województwa.

W większości polskich miast z okazji Święta Niepodległości odbędą się msze święte w intencji ojczyzny. Takie nabożeństwo zostanie odprawione m.in. w katedrze na Wawelu, w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, w kieleckiej katedrze, czy archikatedrze lubelskiej. Po mszach odbędą się parady na place, gdzie będą składane kwiaty przez lokalne władze, często z udziałem wojska.

Po oficjalnych obchodach w wielu miastach rozpoczną się festyny i imprezy dla szerszej publiczności. Prym wiodą zwłaszcza biegi terenowe.

W Krakowie, Bieg Niepodległości wyruszy z Błoń, po historycznej trasie liczącej 11 kilometrów. Do rywalizacji zapisało się ponad 2 tysiące zawodników. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup głowicy przezprzełykowej – sprzętu medycznego niezbędnego do operacji kardiochirurgicznych noworodków.

Bieg Niepodległości organizowany jest także w Katowicach. Nosi on imię Dziewięciu z „Wujka”. Start i meta biegu są przy pomniku Poległych Górników KWK „Wujek”; biegacze biegną do Pomnika Powstańców Śląskich przy katowickim rondzie i z powrotem. W tym roku odbędzie się szósta edycja imprezy, która do 2021 r. odbywała się w grudniu, przy okazji rocznicy pacyfikacji kopalni. Od ub. roku odbywa się ona 11 listopada i nosi nazwę Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”.

Biegi niepodległościowe odbędą się też w Elblągu, Radomiu, czy Białymstoku, gdzie do udziału w tej imprezie zgłosiło się już ponad 2,7 tys. osób. Zawodnicy pobiegną na symbolicznym dystansie 1918 metrów (trasa zorganizowano w Alei Piłsudskiego), a w biegu głównym na 10 km. Tu trasa przebiegać będzie ulicami: Legionową, Bulwarami Kościałkowskiego, 11 Listopada i Zwierzyniecką; przy tej ostatniej jest na bloku mural wykonany na 100-lecie odzyskania niepodległości. Dzieci pobiegną na trasach od 100 do 600 metrów. Jest też trasa 5,5 km do pokonania pod hasłem “Maszeruję dla Niepodległej” dla osób, które nie biegają, ale lubią spacerować.

06:07 Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci złożą wieńce na polskich grobach, w Berlinie i Nowym Jorku odbędą się biegi, w Ottawie i Paryżu odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, a we Florencji odznaczony zostanie prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za solidarność i pomoc okazaną podczas wojny na Ukrainie.

Uroczystość wręczenia nagrody Bakunowi odbędzie się w sobotę w siedzibie władz miasta, Palazzo Vecchio, w obecności m.in. ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders. Po południu w teatrze Nicolini we Florencji odbędzie się koncert z okazji Święta Niepodległości.

W akcji śpiewania hymnu narodowego organizowanej przez MEN, “Niepodległa do Hymnu”, wezmą m.in. uczniowie polskiej szkoły im. Zbigniewa Herberta w Nowym Jorku, uczniowie polskiej szkoły im. Wiktora Podoskiego w Ottawie, uczniowie ze szkół polskich przy ambasadach RP w Pradze i Bratysławie, przedstawiciele środowisk polonijnych w Rzymie (w polskim kościele świętego Stanisława) oraz polonijna młodzież w Berlinie.

06:05 W sobotę w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczy też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości.

(PAP)