Chicago, 11 listopada, 2023 r.

Poseł Grzegorz Braun

Biuro Poselskie

ul. Słowackiego 8

35-060 Rzeszów

woj. Podkarpackie

grzegorz.braun@sejm.pl

biuro.grzegorz.braun@gmail.com

Szanowny Panie Pośle,

Jestem emigrantem politycznym, który od 40 lat mieszka w USA. Zwracam się do Pana z tym listem za poradą red. Marka Bobera z Chicago, który twierdzi, że tylko Pan jest w stanie zająć się tą sprawą.

Dotarła do mnie bulwersująca wiadomość, że sąd w Polsce wydał już ostateczny wyrok na Andrzeja Łukawskiego, redaktora naczelnego Kresowego Serwisu Informacyjnego oraz organizatora Marszu Pamięci o Ofiarach ukraińskiego Ludobójstwa w Warszawie. Oskarżenie wniósł Związek Ukraińców w Polsce. Prawomocny wyrok wobec tego 70-letniego mężczyzny obejmuje karę 7 miesięcy więzienia i 2 tys. zł grzywny. Sąd wydał wyrok za – rzekome – stosowanie mowy nienawiści wobec narodu ukraińskiego.

Podaję link do stosowanej informacji:

https://kresy.pl/wydarzenia/70-letni-dzialacz-kresowy-i-organizator-marszu-wolynskiego-idzie-do-wiezienia-to-efekt-skargi-zwiazku-ukraincow-w-polsce/

Pragnę dodać, że nie jestem spokrewniony ze skazanym i nie znam go osobiście.

Piszę do Pana dlatego, że człowiek ten wymaga leczenia onkologicznego a nie siedzenia w więzieniu, w dodatku za wydumane oskarżenie. Chciałbym zapytać Pana Posła, czy Pańskie biuro byłoby w stanie zbadać możliwość odsiedzenia kary więzienia przeze mnie i zapłacenia grzywny. Chciałbym to uczynić ze względów humanitarnych.

Z poważaniem,

Marian Brokos

 (adres domowy)

marianbrokos@yahoo.com

Do wiadomości:

Dr Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago

Andrzej Zapałowski – poseł na Sejm RP