Były żołnierz, który przeciwstawił się nakazom rządu federalnego i kanadyjskich sił zbrojnych dotyczących szczepionek przeciwko Covid-19, twierdzi, że był bliski popełnienia samobójstwa, zanim zdecydował się opublikować filmy przeciwko szczepionkom w mediach społecznościowych i rozpocząć marsz protestacyjny do Ottawy.

Chorąży James Topp, który wstąpił do wojska w 1990 r. i służył m.in. w Chorwacji, Bośni, Macedonii i Afganistanie, zeznał we wtorek przed sądem wojskowym, że poczuł się „odrzucony” po odmowie przyjęcia szczepionki w listopadzie 2021 r.

„Doszedłem do punktu, w którym nie chciałem już żyć” – powiedział. „Przemyślałem to i w lutym 2022 roku postanowiłem coś zrobić. Więc zrobiłem.”

Topp (52 l.) przyznał się we wtorek do dwóch zarzutów naruszenia porządku i dyscypliny w związku z filmami, które opublikował w mediach społecznościowych, krytykując wymogi dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19 dla personelu wojskowego.

„Muszę usłyszeć, czy formalnie potwierdza pan fakty” –  sędzia wojskowy kmdr. Julie Deschenes – zapytała Toppa . „Czy te fakty w formie, w jakiej zostały tutaj podsumowane, są dokładne?”

Toppowi na początku rozprawy przed sądem wojskowym w New Westminster powiedział, że przyznaje się do winy.

Zeznawał na rozprawie przez około 90 minut, kilkakrotnie zatrzymując się na chwilę, aby się uspokoić.

„Bardzo było mi z tym ciężko” – powiedział Topp o nakazie szczepień.

„Uważałem, że był to przymus” – powiedział. „Miałem poczucie, że zrobiono to w pośpiechu. Poczułem, że otworzy to drzwi do innych praktyk. Nie do końca mi to odpowiadało.

Dowódca  jednostki, gdzie służył  Topp stwierdził, że   jest on odpowiedzialny za obniżenie morale, co prowadzi do spadku liczby personelu w jego pułku.

Ppłk. Greg Chan, dowódca Królewskiego Pułku Westminsterskiego (RWR) w Kolumbii Brytyjskiej, wyraził to w piśmie przedstawionym 14 listopada podczas procesu.

Topp był członkiem RWR, kiedy w lutym 2022 r. nakręcił dwa filmy wideo, w których potępił nakazy dotyczące szczepionek, za co postawiono mu dwa zarzuty postępowania naruszającego porządek i dyscyplinę.

Weteran  pięciu tur operacyjnych, który większość czasu spędził w siłach regularnych, przyznał się do obu zarzutów. Prokuratura wycofała dwa inne zarzuty niewłaściwego noszenia munduru. Ppłk. Chan napisał, że działania pana Toppa „dały zły przykład naszym żołnierzom” i miały bezpośredni wpływ na rekrutację.

CAF nałożyła na żołnierzy obowiązek szczepień w październiku 2021 r. – mimo że nie wchodził on w zakres mandatu służby publicznej nałożonego przez rząd liberalny – częściowo po to, aby pokazać Kanadyjczykom „przywództwo” .
W rezultacie setki członków dobrowolnie opuściło organizację lub zostało wyrzuconych, a dziesiątki innych, którzy zastosowali się do zaleceń, odniosło obrażenia poszczepienne – wynika z zarzutów zawartych w pozwie złożonym przeciwko dowództwu wojskowemu.
Zamiast wykorzystywać art. 126 Ustawy o obronie narodowej dotyczący szczepień do stawiania zarzutów żołnierzom nieprzestrzegającym rozkazów, członkowie CAF niestosujący się do zaleceń zostali zwolnieni w drodze postępowania administracyjnego.

Millar argumentował 15 listopada, że ​​kierownictwo CAF wybrało tę drogę, aby uniknąć konieczności obrony nakazu  szczepień przed trybunałem.

Obrona wniosła o całkowite zwolnienie ze służby i brak kary, argumentując, że  Topp już ucierpiał finansowo w wyniku wyrzucenia ze służby wojskowej i zawieszenia bez wynagrodzenia przez swojego cywilnego pracodawcę, RCMP, na 17 miesięcy.