Bułgarskie władze zezwoliły na przelot rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa przez swoją przestrzeń powietrzną do Płn. Macedonii w celu udziału w posiedzeniu rady ministrów OBWE, poinformował bułgarski resort spraw zagranicznych.

O wydanie zgody na przelot wystąpiła Północna Macedonia, organizująca 30. posiedzenie Rady Ministrów OBWE, które rozpocznie się w najbliższy czwartek, a zakończy w piątek.

Zezwolenie na przelot przez bułgarską przestrzeń ma tymczasowy charakter, jego ważność zaczyna się na trzy godziny przed ustalonym terminem posiedzenia, zaś kończy 72 godziny po nim. Zezwolenie nie dotyczy członków delegacji rosyjskiej, którzy tak samo jak minister Ławrow są objęci unijnymi sankcjami.

Dwa dni temu rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył, że Ławrow “oczywiście” podlega sankcjom, ale możliwe są “wyjątki” od ograniczeń i UE nie sprzeciwi się, jeśli władze Macedonii Północnej pozwolą samolotowi Ławrowa przelecieć przez ich przestrzeń powietrzną.

Wyjazd do Macedonii byłby pierwszą wizytą Ławrowa w państwie członkowskim NATO od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

sma/