52-letni mężczyzna z BC wybrał eutanazję (MAID), po tym jak nie otrzymał na czas chemioterapii.

Kathleen Carmichael powiedziała CTV News, że jej partner, Dan Quayle, zdecydował się na śmierć po tym, jak zdiagnozowano u niego raka przełyku i nie mógł poddać się chemioterapii, z uwagi na długo czas oczekiwania na tę terapię.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Quayle zmarł 24 listopada . „Onkolog powiedział: «Mamy teraz spore zaległości, więc musisz poczekać» – powiedziała  Carmichael.

Ten incydent jest najnowszym z rosnącej liczby przypadków, w których ludzie wybierają MAID w obliczu problemów takich jak ubóstwo lub brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.

W Kanadzie obowiązują jedne z najbardziej liberalnych  na świecie przepisów na temat eutanazji, a rząd pracuje obecnie nad  dalszym ich rozszerzeniem, aby umożliwić zakończenie życia za pomocą tej procedury również osobom, których jedynym stanem chorobowym jest choroba psychiczna. Według Statistics Canada w 2022 r. liczba zgonów w rezultacie eutanazji wzrosła o 31,2%, co stanowi ponad 4% zgonów .  463 przypadki dotyczyły osób, których naturalnej śmierci nie można było racjonalnie przewidzieć.